Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 17. května

Stalo se 17. května
17.05.2017 07:26

Manifest českých spisovatelů bylo první domácí veřejné prohlášení za první světové války, které požadovalo sebeurčení českého národa. Manifest byl vydán 17. května 1917 a byl adresován českým poslancům Říšské rady a podepsalo jej přes 200 českých spisovatelů, novinářů a vědců. Autorem byl Jaroslav Kvapil, tehdejší ředitel činohry českého Národního divadla. Poslanci měli podle manifestu přestat být loajální k Rakousko-Uhersku a podporovat práva českého národa a českého státu anebo odstoupit z Říšské rady. Manifest podepsali např. Jindřich Šimon Baar, Otokar Březina, Josef Čapek, Karel Čapek, Karel Matěj Čapek-Chod, Jakub Deml, Viktor Dyk, Vladimír Helfert, Jan Herben, Adolf Heyduk, Alois Jirásek, Karel Klostermann, Eliška Krásnohorská, Josef Štefan Kubín, Jiří Mahen, Josef Svatopluk Machar, Marie Majerová, Helena Malířová, Alois Mrštík, Zdeněk Nejedlý, Arne Novák, Ivan Olbracht, Emanuel Rádl, Karel Václav Rais, Antonín Sova, Antal Stašek, František Xaver Svoboda, Růžena Svobodová, František Xaver Šalda, Anna Marie Tilschová a další. 

Dne 17. května 1990 byla homosexualita vyškrtnuta z Mezinárodní klasifikace nemocí. A v roce 1991 vystoupil horolezec Leopold Suilovský jako první Čech na Mount Everest (viz foto).

Svátek má dnes Aneta. Jinak je Mezinárodní den proti homofobii a Světový den telekomunikací.

Zdroj a foto: Wikipedie


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
reklama
banner

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

I prostému kopáči je jasné, že se někde stala chyba

Není to tak dlouho, co jsem tu četla příspěvek o rozkopaných ulicích v našem městě. Chtěla bych se k pisateli připojit. I já jsem se pozastavovala nad tím, že se rozkopaly ulice města ve velkém, to není jen ojedinělá akce, rozkopaná je půlka Prostějova.

zobrazit všechny
Řádková inzerce