Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 15. května

Stalo se 15. května
15.05.2017 07:33

Dne 15. května 1951 byla v Praze U Apolináře otevřena první československá „záchytka“. Protialkoholní záchytná stanice je zařízení pro nedobrovolné přenocování opilých osob, které pro svou opilost bezprostředně ohrožují sebe či své okolí. Jejím zakladatelem byl český bojovník proti alkoholismu Jaroslav Skála. Prvním „klientem“ byl tři dny po otevření ruský námořní inženýr. Záchytka se po tříměsíčním provozu tak osvědčila, že začaly vznikat další stanice, a to nejen u nás. Například záchytka v americkém St. Louis má zmínku o pražské záchytce ve své zakládací listině). (Na snímku současná záchytka v Praze v ulici Bulovka)

Dne 15. května 1955 podpisem státní smlouvy ve Vídni získalo Rakousko svoji suverenitu a zavázalo se k věčné neutralitě. V roce 1996 měl premiéru český oskarový film Kolja a v roce 2005 vyhráli Češi na 69. Mistrovství světa v ledním hokeji pátý titul mistrů světa.

Svátek má dnes Žofie (a také Sofie) a je Mezinárodní den rodiny. A pranostika na závěr – Svatá Žofie políčka často zalije.

Zdroj a foto: Wikipedie


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce