Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 14. listopadu

Stalo se 14. listopadu
14.11.2017 08:04

Dne 14. listopadu 1501 se konal sňatek Kateřiny Aragonské a anglického následníka Artura Tudora v Londýně. Kateřina Aragonská byla dcerou katolických králů Ferdinanda II. Aragonského a Isabely I. Kastilské a po své matce také prapravnučka anglického krále Eduarda III. Jejím životním heslem bylo „skromnost a oddanost“. Artur Tudor, princ z Walesu, byl prvorozený syn anglického krále Jindřicha VII. a jeho ženy Alžběty z Yorku a tedy následníkem anglického a waleského trůnu. Zemřel však ještě dříve než jeho otec, a tak se králem nikdy nestal. Po smrti Jindřicha VII. na trůn nastoupil Arturův mladší bratr Jindřich VIII. Tudor. Ten Kateřinu obdivoval, a tak se stala jeho první manželkou. 

Dne 14. listopadu 1862 v rámci americké občanské války prezident Abraham Lincoln souhlasil s plánem generála Ambrose Burnsida, aby bylo dobyto hlavní město Konfederovaných států amerických, Richmond ve Virginii. Dne 14. listopadu 1907 se narodila Astrid Lindgrenová, švédská spisovatelka a autorka oblíbených dětských knih. V roce 1940 byla při náletu zničena Coventryská katedrála a 14. listopadu 1941 se potopila britská letadlová loď HMS Ark Royal zasažená předchozího dne torpédem německé ponorky.

Dnes je Světový den diabetu a svátek slaví Sáva. Sáva je mužským křestním jménem, které má původ až v hebrejštině. Významem tohoto jména je „stařec” nebo „děd” z hebrejského slova „sába”, „sabbas”. Jméno se vykládá i jako „původem ze Sáby”, „přicházející ze Sáby” (tedy z Jemenu). Jméno není příliš rozšířené, u nás je až na 1 252. místě žebříčku oblíbených jmen a v Česku žije pouze asi sedm desítek notitelů tohoto jména.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce