Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 10. srpna

Stalo se  10. srpna
10.08.2017 06:49

Dne 10. srpna 955 porazil východofranský král Ota I. porazil kočovné Maďary v bitvě na řece Lechu. Bitvy se zúčastnil i český kníže Boleslav I. Ota I. Veliký byl synem Jindřicha I. Ptáčníka, vévoda saský, východofranský král, král italský a první císař Svaté říše římské. Ota nastoupil na trůn po svém otci Jindřichu Ptáčníkovi. Dne 7. srpna 936 byl v katedrále Panny Marie v Cáchách korunován východofranským králem, přičem se stal i mohučským arcibiskupem, tedy hlavním arcibiskupem říše. Už na začátku vlády vyhlásil, že bude následníkem Karla Velikého, jehož poslední dědic zemřel v roce 911, přičemž jako oporu bude využívat biskupy a opaty. Ota chtěl panovat nad církví a využít její schopnost sjednocovat, aby v německých zemích založil instituci s velkou teokratickou mocí. Začátky Otovy vlády byly poznamenané řadou povstání místních panovníků.

Dne 10. srpna 1628 se na své první plavbě potopila švédská válečná loď Vasa. Ve stejný den, ale v roce 1792, ve Francouzské revoluci proběhl útok na Tuilerijský palác. Dne 10. srpna 1821 se stát Missouri stal 24. státem USA a v roce 1874 se narodil Herbert Hoover, 31. prezident USA.

Svátek má dnes Vavřinec. Toto mužské křestní jméno má latinský původ. Bylo odvozeno od latinského jména Laurentius. Jeho význam bývá spojován s názvem starověkého města jménem Laurentum/Lorento. Překládá se pak jako „pocházející z Laurenta/Lorenta”. Jméno se vyvinulo z latinského slova „laurus” s významem „vavřín”, také přeneseně „vavřínem ověnčený” nebo „vítězný”. Stejně se vykládá i jméno Vavřinec. V Česku se takto jmenuje asi jen 150 mužů a jde o jméno na 414. místě v žebříčku oblíbených jmen dle jmenné statistiky.

K dnešnímu dni se váže spousta pranostik. Tak jen pár z nich. Je-li od Petra do Vavřince parno, bývá v zimě studeno. Nebo - Počasí na svatého Vavřince jaké jest, takové se udrží několik dní. Na svatého Vavřince první podzimní den. Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje. Jak Vavřinec navaří, tak se podzim podaří.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce