Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 10. října

Stalo se 10. října
10.10.2017 07:55

Dne 10. října 1609 byla založena Katolická liga. Byl to spolek katolických knížectví uzavřený krátce před vypuknutím třicetileté války. Její protivník byla Protestantská unie založená po říšské exekuci v Donauwörth roku 1608. Jako odpověď založil bavorský kurfiřt Maxmilián I. roku 1609 Katolickou ligu. Mimo Bavorska k ní patřilo ještě biskupství Kolínské, Trevírské, Mohučské a Würzburské. Mezi významné osobnosti Katolické ligy patřili Ernst Egon VIII. von Fürstenberg-Heiligenberg, bavorský generalfeldzeugmeister, velící důstojník Gottfried Heinrich hrabě Pappenheim, vojevůdce Jan Tserclaes Tilly, biskup z Řezna Wolfgang von Hausen a vojevůdce Albrecht z Valdštejna.

Dne 10. října 1631 prošla Prahou saská armáda. Tentýž den, ale v roce 1802, se v Barceloně konaly svatby asturijského prince a pozdějšího španělského krále Ferdinanda VII. s neapolsko-sicilskou princeznou Marií Antonií a pozdějšího krále obojí Sicílie Františka I. se španělskou infantkou Marií Isabelou. Dne 10. října 1813 se narodil Giuseppe Verdi, italský hudební skladatel. V roce 1871 přijal Český sněm fundamentální články, které měly zakotvit státoprávní postavení Českého království v habsburské říši. Dne 10. října 1938 muselo Československo podle Mnichovské dohody odstoupit pohraniční území Německu. A v roce 1966 vydalo duo Simon a Garfunkel album Parsley, Sage, Rosemary and Thyme.

Dnes jsou hned tři světové dny - Světový den duševního zdraví, Světový den zraku a Světový den proti trestu smrti. Svátek má Marina. Toto ženské křestní jméno pochází z latiny. Základem je latinské slovo „mare” s významem „moře”. Jméno se pak vykládá jako „námořník”, „mořeplavec”. Zatímco v jiných jazycích se jméno vyskytuje i v mužské podobě Marin či Marinus, u nás se mužské verze jména neužívají. Jméno Marina je u nás na 564. místě ve statistice oblíbených jmen, žije tu pouze necelá pětistovka nositelek tohoto jména (v Prostějově jen tři) a jejich věkový průměr je 31 roků.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce