Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskStalo se 10. listopadu

Stalo se 10. listopadu
10.11.2017 08:03

Dne 10. listopadu 1494 vyšla tiskem první velká učebnice účetnictví Summa de arithmetica, geometria, proportioni et proportionalita od Luca Pacioli. Otec Luca Bartolomeo de Pacioli byl italský františkánský mnich a matematik známý především jako zakladatel účetnictví. Narodil se roku 1445 v Borgu San Sepulcru. Byl vzdělán v malířské dílně U Piero della Francesca, kde se poprvé setkal s matematikou a geometrií. Ve svých devatenácti letech nastoupil do služby jako vychovatel tří synů Rompiasy a s nimi navštěvoval přednášky na univerzitě. Během tohoto období napsal svou prvotinu o aritmetice a algebře. Roku 1477 vstoupil do Řádu menších bratří – františkánů. Přednášel na univerzitě v Perugii jako profesor matematiky do roku 1480. Později začal sám studovat a byl promován magistrem teologie, pod tento obor spadala i matematika. Asi v roce 1497 odjíždí do Milána vyučovat na univerzitu. Zde se seznamuje s Leonardem da Vincim. 

Dne 10. listopadu 1620, dva dny po bitvě na Bílé hoře, kapitulovala Praha vojskům Ferdinanda II. Štýrského. V roce 1664 byla založena Diecéze královéhradecká. Dne 10. listopadu 1871 nalezl Henry Morton Stanley ztraceného cestovatele Davida Livingstona poblíž jezera Tanganika. Dne 10. listopadu 1887 se narodil Arnold Zweig, německý spisovatel a v roce 1888 ruský letecký konstruktér Andrej Nikolajevič Tupolev. V roce 1918 byla vyhlášena Saská republika.

Dnes je Světový den vědy pro mír a rozvoj. Svátek má Evžen. Mužské křestní jméno Evžen má řecký původ. Pochází z řeckého slova „eugenés“, které se překládá jako „urozený“, „vznešený“ nebo „blahorodý“. Jméno pojí dvě řecká slova, první složkou je „eu“ s významem „dobrý“, druhou pak „gen“ s významem „rod“. U nás je jméno Evžen na 265. místě žebříčku oblíbených jmen, žije tu něco málo přes 3 tisíce Evženů (v Prostějově 39) a jejich věkový průměr je 39 roků.

(Zdroj a foto: Wikipedie)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce