Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSrážedlo fosfor nedávkuje, je málo vody

Srážedlo fosfor nedávkuje, je málo vody
31.07.2013 10:17

Plumlov – Dlouhé letní sucho komplikuje činnost srážedel fosforu u plumlovské přehrady. Dláždění návodního líce končí, pracovní úsilí se teď soustřeďuje na korunu hráze.

„Kvůli nízkému průtoku funguje v omezeném režimu srážedlo pod hrází Podhradského rybníka, ostatní jsou po nedávné instalaci ve zkušebním provozu,“ informovala v pondělí mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Specializovaná firma umístila kontejnery se síranem železitým, hnědou krystalickou látku, která má pomoci s bojem proti sinicím, na čtyřech místech kolem plumlovské přehrady. Jedno je na okraji Plumlova u čističky odpadních vod, další pod hrází Podhradského rybníka pod bistrem U Sandokana, třetí na Kleštínku kousek za Zlechovem a poslední u Hloučely vedle pily v Soběsukách.

Dávkovače síranu se rozběhnou naplno teprve po deštích, které přivedou do přehrady dostatek vody. „Připouštění nádrže plánujeme v srpnu, z technického hlediska tomu nic nebrání. Musí ale přát počasí, aby bylo vůbec z čeho,“ podotýká Tomíčková.

Práce na návodním líci hráze skončí podle ní každým dnem. Pozornost se tak soustředí na korunu hráze. „Už je hotový most i zábradlí, položené jsou základové pasy. Zbývá položit silnici a osadit osvětlení,“ shrnula ve zkratce mluvčí Povodí. Pláž U Vrbiček i zaplavené břehy jsou čerstvě vysekané. Rekreanty ale příliš nelákají. (das)

Srážedlo fosforu pod hrází Podhradského rybníka. Foto: D. Sekanina

Čtěte také:

Noční můra Povodí Moravy: v plumlovské přehradě se válely další pneumatiky

Neuvěřitelné – v nádrži plumlovské přehrady je černá skládka pneumatik!

„Obojživelník“ vyseká zaplavené dno přehrady. Zpozdil se kvůli záplavám (foto)

Pláž i voda je čistá, vzkazuje Povodí. Rekreanti nikde

Přehrada: kosení na plažích odsunul déšť

Hradba přepravníků čeká na „munici“ proti sinicím (foto)

Chcete vidět srážedla nad přehradou? Dnes je usadí u Kleštínku nebo pod hrází v Plumlově

Koupání povoleno. Plumlovská přehrada bude ale přes léto jen brouzdalištěm (přidána fotogalerie)

Napouštění plumlovské přehrady se blíží, Povodí uklízí dno. Seče křoví a sbírá odpadky

Voda z jarního tání v přehradě zůstane, pokud se ukáže, že nepoškodila hráz

Příroda nečeká na stavbaře a přehradu začala napouštět sama. Prohlédněte si fotografie

Bidelec se znovu bagrovat nemusí, dostane ale srážedla fosforu

Přehradu plní voda. Zatím jen z dešťů (fotogalerie)

Fotoexkurze: podívejte se zblízka, jak se opravuje hráz plumlovské přehrady

Nápisy kolem přehrady: Pozor na skládky a splašky!


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce