Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSpolek za staré Vrahovice představil knihu o historii Vrahovic

Spolek za staré Vrahovice představil knihu o historii Vrahovic
30.12.2019 07:38

Knihu o historii největší prostějovské okrajové místní části Vrahovicích vydal nyní místní Spolek za staré Vrahovice. Historik Martin Hájek se v ní zabývá moderními dějinami Vrahovic v období mezi roky 1885 a 1973. Slavnostního křtu se v sobotu 21. prosince zúčastnila také herečka Eva Hacurová, která z této části Prostějova pochází.

Křest publikace, který se uskutečnil v sobotu v prostorách vrahovického Domu služeb zahájil předseda Spolku za staré Vrahovice Tomáš Peka. „Na vydání této knihy jsme čekali patnáct let, od založení spolku. Jsem rád, že díky Martinovu neúnavnému úsilí a vašim sponzorským příspěvkům se to nyní povedlo,“ uvedl Peka.

Samotný autor knihy, historik Martin Hájek, zdůraznil, že finanční prostředky na vydání knihy se podařilo od sponzorů vybrat během pouhého jednoho týdne. Na přípravě knihy bylo prý nejtěžší sesbírat všechny potřebné informace. „Byly to desítky, možná stovky hodin prosezené v archivu. Všechny historické prameny je třeba v archivu nafotit a potom v klidu analyzovat. Samotné psaní knihy je už jen taková třešnička na dortu,“ popsal Hájek, jak kniha vznikala a poděkoval všem, kteří se na jejím vydání podíleli, korektorovi, recenzentům, grafikovi, kolegům ze spolku i svým sourozencům, kteří mu prý dávali „někdy velice ostré, ale cenné“ poznámky k obsahu publikace.

Křtu se jako speciální host zúčastnila rodačka z Vrahovic a herečka pražského Divadla v Dlouhé Eva Hacurová. Ta před několika týdny excelovala v hlavní roli televizní inscenace Jak si nepodělat život: Až budou krávy lítat. „Já jsem teď časově vytížená v Praze, tak sem na Moravu už nejezdím tolik, ale vracím se sem ráda – doma jsem stále tady. Díky moc, že jste mě pozvali a že tady s vámi můžu být. Knížce přeji, ať se dobře čte,“ uvedla herečka Hacurová.

Kniha je k dostání za 200 Kč v prostorách klubovny Spolku za staré Vrahovice, železniční zastávce ve Vrahovicích, a to každý páteční večer mezi 19. a 21. hodinou. „Všechny srdečně zveme na návštěvu, můžeme při této příležitosti ukázat naši sbírku několika set historických fotografií Vrahovic. Na jaře navíc budu pokračovat v projektu vlastivědných procházek po Vrahovicích. Zájemci se informace včas dozví z našeho spolkového facebooku,“ pozval Hájek na další akce.

Spolek za staré Vrahovice letos působí již sedmnáctým rokem. Uspořádal několik výstav o historii Vrahovic, inicioval vyhlášení památných stromů a vydal i pohlednici této místní části Prostějova. Jeho nejvýznamnějším projektem je vybudování unikátního Arboreta Vrahovice. Jeho předseda Tomáš Peka a místopředseda Martin Hájek o zájmy Vrahovic bojují i jako členové prostějovského zastupitelstva. „Práci ve spolku máme rozdělenou – Martin se jako vystudovaný historik věnuje mapování dějin Vrahovic a má v tomto ohledu největší zásluhu, pro mě je hlavní ochrana přírody a sázení stromů. Ani jedno by nešlo bez našeho spolkového účetního, který obstarává administrativní a finanční záležitosti, Michala Rosenberga,“ popsal fungování spolku, který před lety založila parta teenagerů a dodnes úspěšně funguje, jeho předseda Tomáš Peka. (TZ)

Foto: MH

Spolek za staré Vrahovice představil knihu o historii Vrahovic

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce