Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSpeciální „kombajn“ sbírá zákal a řasy

Speciální „kombajn“ sbírá zákal a řasy
31.07.2012

Plumlov - Loď, která se od včerejšího večera pohybuje po Podhradském rybníku, neaplikuje do vody PAX-18 ani jinou látku, jak se kolemjdoucí lidé domnívali, jedná se o třídenní sběr biomasy vodním „kombajnem". Akce přijde na 150 000 korun. Zeptali jsme se na podrobnosti.

Lidé, kteří se včera večer pohybovali kolem Podhradského rybníka, se při pohledu na speciální loď netajili rozhořčením. „Za drahé peníze se vybagroval rybník, přitom do něho stále teče špinavá voda," komentovali stav s domněnkou, že Povodí Moravy do rybníka aplikuje pár měsíců od jeho napuštění nějakou chemikálii ke zkvalitnění vody.

„Kombajn" sbírá zákal a řasy

Zeptali jsme se správce nádrže, o co se vlastně jedná. „Na Podhradském rybníku nejde o aplikaci žádné látky. Od pondělí do středy zde jezdí speciální loď, zjednodušeně řečeno „kombajn na biomasu", který využívá principu mechanické separace. Odstraňuje z vody zákal i případné řasy s cílem eliminace nadměrného přísunu živin do ekosystému. Po provedeném sběru získaný materiál vyhodnotíme za dobu od napuštění rybníka a posoudíme tak i do budoucna možný výskyt ve Vodním díle Plumlov. Výsledky mohou být rovněž použity při řešení plánovaných revitalizací na přítocích rybníka i samotné plumlovské přehrady," vysvětlil Jiří Macík, vedoucí útvaru vnějších vztahů a marketingu Povodí Moravy.

Nešlo o utajení

„Není to nic zcela nového, zmíněné zařízení se používá v případě potřeby i na jiných nádržích v republice. Na jeho činnost není třeba žádné zvláštní povolení a třídenní práce vyjde přibližně na 150 000 korun," konstatoval Macík a na náš dotaz, proč se akce zahájila ve večerních hodinách, odpověděl: „Dodavatel přijel na místo až po 15. hodině a s prací tedy začal v důsledku zdržení později." Nešlo tedy o utajení před veřejností, jak se někteří přítomní domnívali.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce