Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskŠpatné krmení může zvíře zabít spolehlivěji než mráz

Špatné krmení může zvíře zabít spolehlivěji než mráz
31.01.2012

Prostějovsko - Špatným krmením můžeme zvířata ve volné přírodě i zabít. Příkladem je slané a plesnivé pečivo. Na to, jak správně krmit a co dělat v případě nálezu zraněného zvířete, jsme se zeptali v Němčicích nad Hanou ve Stanici pro handicapované živočichy. Rady nám poskytl vedoucí Drahoš Kňourek.

Jaké největší chyby děláme, když zvířata ve volné přírodě přikrmujeme?

„Za normální situace jsou zvířata na zimu připravená a nemají potřebu, abychom jakkoliv pomáhali. Horší jsou extrémní mrazy, jako třeba teď. Je zbytečné nakupovat drahé krmení. Stačí, když máte doma třeba kaštany, šípky nebo posbírané oříšky."

Jak je to s běžným pečivem?

„Pečivo ano, ale neslané. Sůl na pečivu, to je smrt. Drobky z chlebů nebo stará strouhanka jsou vhodné. Neškodí ani lůj. Můžeme jej třeba zavěsit na větve keřů a zvířata si ho už sama najdou. Dobrá jsou také jablka."

labutNěkdy i teď na rybnících vídáme labutě, ty by tady už ale neměly být...

„Ano, to bývá velký problém. Na podzim je lidé krmí a ony nemají potřebu odletět do tepla. Pak tady zbytečně v mrazech trpí. Když je následně chceme odchytit, poslední zbytky sil vynaloží na to, aby se nám to nepovedlo. Po útěku pak někde uhynou. Lidé nám často volají, že je vidí zamrzlé na hladině vody. Toho se bát nemusí, protože labuť, pokud je zdravá, nezamrzne. Určitě je ale dobré, když o jejím výskytu víme."

Jak postupovat, když najdeme zraněné zvíře?

„Určitě se nesnažit léčit nebo třeba napravovat zlomeniny. Nejlepší cestou je zavolat k nám a my si pro zvířátko přijedeme. Pokud můžete, zabalte ho do staré deky a přivezte k nám."

(kaa)

Foto: Iris, Bob Pacholík


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce