Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSmog: smutné prvenství v kraji

Smog: smutné prvenství v kraji
30.01.2012

Prostějov - Nejhorší situace v Olomouckém kraji. Takový je aktuální stav prostějovského ovzduší. Ze včerejška na dnešek víc než čtyřnásobně překročila koncentrace tuhých znečišťujících látek suspendovaných částic PM10 povolený limit. Lidé by měli omezit pohyb venku a méně větrat.

Nárůst koncentrace škodlivin PM10 se zastavil v noci na dnešek až na hodnotě 222 mikrogramů na metr krychlový - více než čtyřnásobku povoleného limitu (pozn. red.: limit je 50 mikrogramů na metr krychlový).

Zvýšená koncentrace polétavého prachu - částic PM10 - ve vzduchu řadí Prostějov na „špici" Olomouckého kraje, ale i republiky. Špatná kvalita ovzduší je varováním pro občany. „Při nastalé smogové situaci je vhodné omezit pobyt venku, zvláště v době ranních a večerních hodin, omezit větší fyzickou aktivitu venku, omezit větrání, posílit imunitu organismu přísunem vitamínů a omezit vlastní produkci emisí - dát přednost hromadné veřejné dopravě před použitím osobních automobilů, nespalovat odpady ani nekvalitní paliva," zní doporučení vedení Olomouckého kraje.

(dah)

Ilustrační foto: HZSOL


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce