Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSmetanovy sady se do hodů nestihnou otevřít (aktualizováno)

Smetanovy sady se do hodů nestihnou otevřít (aktualizováno)
30.08.2013 10:27

Prostějov – Smetanovy sady budou připravené k otevření na konci srpna, zaznívalo z radnice ještě na začátku prázdnin. V současné chvíli je jasné, že revitalizovaný park si veřejnost neprojde ani na prostějovské hody. Tráva kvůli letnímu suchu zatím pořádně nevzešla a stromy se začnou sázet až na podzim.

„Obnova Smetanových sadů je z devadesáti procent hotová. Teď už záleží jen na přírodě, jak rychle vyrazí trávník. Vydatně tomu pomáháme zaléváním, už na polovině plochy zaznamenáváme uspokojivý růst, ale nic se nedá urychlit,“ říká vedoucí odboru investic na prostějovském magistrátu Antonín Zajíček.

O konkrétním termínu zpřístupnění parku je podle radního Zdeňka Fišera předčasné mluvit. „Podstatné je, že už víme, že do Hanáckých slavností, které se konají o víkendu 14. a 15. září, to nebude,“ konstatoval s tím, že je třeba počkat, až trávník vytvoří pevný drn.

O prostějovských hodech se střed města pravidelně zaplňuje tisícovkami lidí. Program se obvykle odehrává nejen na náměstí, ale právě také ve Smetanových sadech. Radnice už avizovala, že žádné společenské akce, které znamenají větší shluk lidí, v parku nejméně do konce roku nepovolí. Návštěvníci Hanáckých slavností se ovšem do parku s položenými cestami a nainstalovanými lavičkami nebudou moci ani podívat. Náhradním prostorem pro hodový programu bude například nádvoří pernštýnského zámku. 

Zda bude počátkem září otevřen alespoň průchod ze Školní na Vápenici, aby děti mířící do kroužků v domě dětí nebo do knihovny nemuseli park obcházet, není momentálně jasné. „Pracovníci v těchto místech pojíždí technikou, prostor potřebují ke své práci. Kdy bude stezka zase průchozí, to bychom měli vědět začátkem příštího týdne,“ konstatovala radní Ivana Hemerková.

Zahradnické práce spočívající ve vysazování vybraných druhů dřevin, už začaly. Několik desítek stromů, které ze Smetanových sadů zmizely, nahradí zhruba dvě stovky nových. Zahradníci tu zasadí také tři a půl tisíce vysokých a téměř pět a půl tisíce nízkých keřů. „Klimatické podmínky jsou příznivé, vysazování už běží. Nechceme čekat, až přijdou deště, v podmáčené půdě by sázení nebylo možné,“ doplnila radní Hemerková.

Park o rozloze sedmnáct tisíc metrů čtverečních byl založen roku 1892 a Prostějované mu původně říkali Jungmannovy sady. (das)

Tráva v parku ještě pořádně nevzešla. Foto: A. Kajlíková

Smetanovy sady se do hodů nestihnou otevřít (aktualizováno) Smetanovy sady se do hodů nestihnou otevřít (aktualizováno) Smetanovy sady se do hodů nestihnou otevřít (aktualizováno) Smetanovy sady se do hodů nestihnou otevřít (aktualizováno)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce