Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSilvestrovský přehled událostí týdne

Silvestrovský přehled událostí týdne
31.12.2017 07:27

Dnes je poslední den roku 2017.  A protože je neděle, nesmí ani dnes chybět přehled událostí uplynulého týdne.  Současně přeje redakce iProstějova všem čtenářům veselého Silvestra a v roce 2018 mnoho štěstí, zdraví a pohody.

Pondělí

Již po deváté v řadě projela na Štědrý den večer Prostějovem Vánoční jízda. Kolona aut vyjela kolem půl deváté z parkoviště u myčky Myje.to v Plumlovské ulici v Prostějově. A všichni ji slyšeli! „Byla na nádherná podívaná", nechala se slyšet jedna z mnoha obyvatel Olomoucké ulice, kteří se přišli na vánoční jízdu podívat. Účast vozů byla rekordní a je možné se těšit na reportáž v TV Barrandov.

Úterý

Zima je opět tady, a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Podle odborníků můžete na krmítku pozorovat až třicet druhů ptáků. Ne každý ví, co mají drobní opeřenci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. U zimního přikrmování ptáků je důležité, aby mělo krmítko dostatečně velkou stříšku, aby do něj nepršelo a připravená potrava nevlhla a neplesnivěla. Krmítko se musí pravidelně čistit od zbytků potravy. Občas je dobré je vydezinfikovat například octem pomocí rozprašovače. Po oschnutí dezinfekce se do něj může dát ptačí potrava. Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka nebo sušené plody jeřabin. Ty je dobré rozvěsit na větve stromů v okolí krmítka. Strakapoudi, brhlíci i sýkory mají velmi rádi lůj nebo lojové koule. Tam, kde jsou nejčastějšími hosty krmítka vrabci polní a vrabci domácí, můžete přilepšit strouhankou z bílého pečiva. Nesmí však být solené, sůl totiž drobným ptákům škodí, a proto je nutné před strouháním rohlíků sůl důkladně odrolit. V žádném případě do krmítka nepatří chléb a zbytky jídel z kuchyně.

Středa

Zástupci České pošty převzali v listopadu na Světové soutěži poštovních známek za rok 2016 v Madridu ocenění za třetí nejkrásnější poštovní známku v kategorii „Ručně rytý ocelotisk“. Ocenění získala příležitostná poštovní známka z cyklu „Umělecká díla na známkách: František Tichý (1896 – 1961)“. V soutěži byly zastoupeny nejen iberoamerické a španělské známky, ale i známky Evropy, Japonska a USA. Třetí nejkrásnější známka světa byla vydaná 9. listopadu 2016 a autorem rytiny je Václav Fajt. Námětem známky je dílo malíře a grafika Františka Tichého s názvem „Klaun s opicí“, pocházející z roku 1933. Toto dílo je v současné době umístěno v Národní galerii v Praze. Známka byla vytvořena technikou pětibarevného ocelotisku z plochých desek a její nominální hodnota je 38 Kč.

Čtvrtek

Olomoucké arcibiskupství chce v bývalém kláštěře Milosrdných bratří v Prostějově vybudovat domov pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Ambiciozní projekt je ve stádiu příprav, podle arcibiskupství by měl přijít na 200 milionů korun. Součástí smělých plánů je i zpřístupnění zahrady v areálu bývalého kláštera. Využívali by ji klienti domova i obyvatelé a návštěvníci Prostějova. Město Prostějov ale nápad příliš nepodporuje. Hektarovou zahradu zatím obývají ovečky a drůbež, stojí zde barokní hřbitovní kaplička a roste pár jehličnatých a ovocných stromů. I zahrada by měla podle manažera charitního projektu obnovy kláštera Jiřího Suchánka projít rekonstrukcí. Charita přišla s nápadem, že by zahradu otevřela obyvatelům města. Leží totiž přesně v místě, které by propojilo dvě náměstí. „Mohla by to být třeba pro maminky s kočárky, s dětmi, taková rekreační zahrada. Děti z mateřské školky by sem mohly chodit na pískoviště, udělali bychom tu pro ně houpačky. Chtěli jsme po městu dvě věci. Zajištění bezpečnosti Městskou policií Prostějov a finanční příspěvek na osvětlení," dodal Suchánek, podle kterého ale jednání skončila na mrtvém bodě. „Máme tady zeleň na náměstí, Smetanovy sady, před divadlem park, náměstí Spojenců. Tato zahrada by byla součástí jedné trasy zeleně. Otázkou je, jestli by tam byl tok lidí,“ konstatoval náměstek primátorky Zdeněk Fišer, podle kterého by bezpečnost měl zajistit majitel pozemku. „My jsme tam kdysi se školou chodili v rámci vyučování na tzv. pozemky. Zahrada to byla krásná, tichá, vůbec nebylo znát, že je vlastně v centru města u jedné z nejrušnějších křižovatek. Její zpřístupnění bych určitě uvítala," konstatovala Milada Nováková. Uskutečnění celého projektu je podle arcibiskupství otázkou několika let, ve hře je i získání potřebných finančních prostředků na jeho realizaci.

Pátek

Od ledna 2018 bude mít více českých rodin důvod k radosti. Zvýší se přídavky na děti, důchody i minimální mzda. V průběhu roku 2018 pak budou zavedeny dvě nové dávky, tak zvaná otcovská, a dlouhodobé ošetřovné. Minimální mzda se zvyšuje z 11 000 Kč na 12 200 Kč za měsíc. Minimální hodinová mzda se zvýší z 66 Kč na 73,20 Kč. Důchody se v průměru zvýší o 475 Kč. Základní výměra se zvyšuje o 150 Kč na 2 700 Kč. Procentní výměra se zvyšuje o 3,5 procenta. Rozšíří se okruh rodin, které budou mít nárok na přídavek na dítě, zvyšuje se hranice příjmu z 2,4 na 2,7násobek životního minima. Dále se zvyšují částky přídavku na dítě o 300 Kč pro děti pracujících rodičů. To znamená, že alespoň jeden z rodičů musí mít příjem ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti či dávky nahrazující tento příjem. Přídavky na dítě tak nově budou činit 800, 910 a 1 000 Kč měsíčně podle věku dítěte.

Sobota

I když je rohledna dlouhodobě uzavřena, ostatní aktivity na Kosíři žijí. Konal se zde tradiční Mikulášský výstup a na vrchol hanáckého Mont Blancu se budete moci vydat i na Nový rok. V pondělí 1. ledna 2018 se totiž koná už 31. ročník novoročního výstupu na Velký Kosíř. Z vrcholu si budete moci odnést památeční medaili, čekat vás tam bude setkání s legendárním patronem hory, Kosířanem. K výstupu zvou hasiči ze Slatinek a turisté z TJ Sigma Lutín. V době od 9 do 15 hodin je na vrcholu přichystáno občerstvení z hasičské kuchyně. (red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce