Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSilvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto)

Silvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto)
31.12.2013 10:44

Prostějovsko – Ke konci roku bychom spíše očekávali hromady sněhu a pořádný mráz. Letošní Silvestr ale bude nejspíš teplotně mírný. Včerejší slunečné počasí naplno rozevřelo lístky kvítek a zahřálo i sem tam rostoucí houby. Dnes nás už ale čeká ledovka.

Včerejší předsilvestrovská vycházka do přírody. Slunce a teplo, které připomínalo spíše předjaří. V trávě rostly houby, hned vedle kvetly sedmikrásky a v nedalekém koutě zahrádky dokonce okrasné petrklíče. Mezi kameny začal pučet nový život skalničky.

Minusové teploty

Meteorologové ale na dnešní, poslední den v roce už předpovídají minusové hodnoty. Zataženo, mlhavo, od jihu postupně občas slabý déšť nebo mrholení i mrznoucí s tvorbou ledovky.

„Na horách dokonce i slabé sněžení. Nejvyšší teploty 0 až 3 °C, na horách -3 až +1 °C. Slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr do 4 m/s. Rozptylové podmínky mírně nepříznivé,“ doplnil odhady odborníků Tomáš Ostrožlík z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Ostrava.

Oslavy Silvestra

Na večerní ohňostroj bude potřeba se přiobléknout. Podle Ostrožlíka se má ochladit i v Olomouckém kraji.

„Čekáme převážně zataženo, mlhavo, místy mrholení nebo mrznoucí mrholení s tvorbou ledovky. Na horách i slabé sněžení. Nejnižší teploty +1 až -2 °C, ojediněle při zmenšené oblačnosti do -4 °C,“ dodal meteorolog. (kaa)

Včerejší předjaří. Foto: A. Kajlíková 

Diskuze

čtenářka 1.1.2014 07:32
To, že kvetou petrklíče, je opravdu zajímavost. Ale na kvetení sedmikrásek není nic k podivení, protože ty kvetou celoročně i pod sněhem. Vždy jen kroutím hlavou, že v televizi ukazují kvetoucí sedmikrásky v lednu jako nějaký zázrak. Chce to jen přírodu lépe pozorovat.
Silvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto) Silvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto) Silvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto) Silvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto) Silvestrovské sedmikrásky a houby střídá ledovka (foto)

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce