Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSilnice v regionu nezvládají velkou zátěž

Silnice v regionu nezvládají velkou zátěž
29.02.2012

Navigace vede náklaďáky i tam, kde nemají co dělat

Prostějovsko - Výtluky a hluboké výmoly. To je shrnutí stavu silnic v regionu. Tam, kde proběhla stavba hloubkové kanalizace, je ještě mnohem hůř. Takový stav citelně pociťují například v Brodku u Konice. Zeptali jsme se, které „tankodromy" přijdou na řadu jako první, a zjistili, že problémem je absence silnic první třídy pro nákladní dopravu. Ta jezdí, kam ji napadne, a demoluje vozovky.

Nejdříve nutné vysprávky

Zima ještě nekončí a prostějovští silničáři už teď plánují opravy a vysprávky. V současnosti se provádí nutné opravy výtluků, ale čekají je také velké rekonstrukce. V některých lokalitách se skutečně dá projet velmi obtížně. Jednou z nich je Brodek u Konice, po stavbě hloubkové kanalizace. Průtah obcí se dá směle srovnat s tankodromem a místní už netrpělivě vyhlížejí naplánovanou opravu. „V současnosti jsou na řadě nutné vysprávky takzvanou studenou směsí," říká vedoucí prostějovského skopalovastřediska údržby Jih Správy silnic Olomouckého kraje Jarmila Skopalová (na snímku). „To je to nejnutnější, co v těchto dnech můžeme udělat. Jde pouze o provizorium, které nahradí v jarních měsících opravy teplou balenou směsí. Ty na rozdíl od té studené vydrží. Mnohdy máme zkušenost, že vydrží víc než samotná vozovka kolem opravovaného místa," doplňuje Skopalová.

Velké opravy už jsou jasné

„Už dnes víme, kde všude budeme provádět velké obnovy cest. Jde například o silnici mezi Služínem a Čechami pod Kosířem. Tady jde o dokončení loňské opravy. To si vyžádá zhruba čtyři miliony korun. Pak je připravená investiční akce v Kostelci na Hané - průtah, konkrétně odbočka směrem na Lešany. Tady se budovala kanalizace a cesta je dlouhodobě rozbitá. Opravovat budeme také esíčko od Studence do Olšan u Prostějova," upřesňuje lokality Jarmila Skopalová. Tyto dvě opravy si vyžádají zhruba osm milionů korun.

Krajské peníze

Hejtmanství bude do silnic našeho regionu investovat také. Tady se bude jednat o průtah v Brodku u Konice. „Oprava bude náročná a vyžádá si více než sedmnáct milionů korun. Tady je skutečně problém. Kdo tudy musí denně jezdit, ví, o čem mluvím. Stavět se bude také okružní křižovatka v Brodku u Prostějova, do které investuje opět kraj," říká Skopalová. Velká oprava čeká silničáře v trase Holubice - Lipová. Tady v loňském roce odborníci připravili posudek, takzvanou diagnostiku, a předali ji krajským úředníkům. Ti musí rozhodnout, jak se bude postupovat. Jasné je ale už to, že v letošním roce to rozhodně nebude.

Silnice nejsou stavěné na těžkou přepravu

Problémem regionu je absence silnic první třídy, kudy by mohla jezdit těžká nákladní doprava. Stávající cesty svou konstrukcí nezvládají tuto velkou zátěž. „Největší problém je navigace. Zkracování tras často zavede řidiče do takových míst, kde nemají co dělat, a to je problém. Jedou tedy po čemkoliv a s čímkoliv. Jmenovat například mohu dopravu do pily ve Ptení. Teď je situace klidnější, ale za jejího plného provozu doprava zcela zdevastovala okolní vozovky," dodává na závěr Jarmila Skopalová.

(kaa)

Foto: (kaa), (dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce