Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSeverské hole oťukávají hanáckou hroudu

Severské hole oťukávají hanáckou hroudu
30.05.2012

Prostějov - Ač se to na první pohled nezdá, chůze s holemi dělá zázraky. Je o tom přesvědčena instruktorka nordic walkingu Lenka Sehnalová (47). Pravidelně zdarma pořádá lekce severské chůze, od Zdravého města Prostějov dostala na zakoupení holí grant. Teď připravuje pokus o rekord počtu lidí s holemi.

lenkaO co přesně půjde na Tour nordic walking?

„Je to celorepubliková akce, jejímž cílem je za pomoci lékařů představit pozitivní vliv chůze s holemi na fyzické i psychické zdraví. V Prostějově vše vypukne 2. června v Kolářových sadech. Lidé mohou přijít s vlastními holemi nebo si je na místě zdarma půjčit. Do rekordu budou započítáni ti, kteří ujdou stanovený úsek v délce okolo dvou kilometrů."

Pro koho je tento druh sportu vhodný a  naopak?

„Nordic walking je vhodný téměř pro každého, pro lidi jakéhokoliv věku i s různými zdravotními potížemi. Vždyť je to vlastně chůze, která je pro člověka nejpřirozenějším druhem pohybu. Samozřejmě pokud člověk trpí nějakou závažnější nemocí, je lepší se předem poradit s lékařem."

Po zimě lidé přibrali. Dá se takto zhubnout?

„Určitě ano. Na hubnutí funguje chůze s holemi ideálně. Spaluje se u ní mnohem víc energie než při běžné chůzi, zapojuje se u ní až 90 procent svalů a navíc dochází k odlehčení až třiceti procent tělesné hmotnosti, takže mnohem méně trpí klouby, což je právě pro lidi s nadváhou dost důležité. Podílela jsem se i na projektu jednoho obezitologa a z jeho měření vycházel nordic walking dokonce jako nejvhodnější pohyb pro redukci nadváhy."

Jak správně s holemi chodit a v čem dělají lidé největší chyby?

„Dnes už existuje mnoho publikací, kde si zájemci najdou potřebné informace. Mnohem lepší je ale absolvovat lekci s instruktorem. Obecně lidé dělají největší chyby v tom, že si pořizují nesprávné hole, „zalomí" loket a opřou se o hole před tělem."

Jak Vás napadla myšlenka šířit severskou chůzi?

„Před čtyřmi lety jsem sama začala a zjistila, že je to naprosto úžasná věc. Postupně jsem k tomu přivedla pár kamarádek a jedna z nich mě inspirovala, abych motivovala i jiné lidi. Absolvovala jsem tedy rekvalifikační kurz, stala se cvičitelkou a díky tomu teď mohu jiné lidi učit, jak správně chodit. Moc si také cením spolupráce se Zdravým městem Prostějov, díky níž se během jediného roku k nordic walkingu dostalo opravdu hodně lidí."

(jač)

Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce