Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSeniorská obálka může zachránit život

Seniorská obálka může zachránit život
04.06.2019 07:51

Stres při akutním zhoršení zdravotního stavu a absence zdravotních údajů pro zasahující záchranáře. I tak může vypadat situace při volání o první pomoc. Přitom všechny potřebné údaje pro záchranáře, kteří zasahují u nemocného, může obsahovat takzvaná Seniorská obálka. Údaje v ní obsažené, mohou pomoci zachránit život. Prostějov se proto zapojuje do projektu „Seniorská obálka“ se zajištěním tří tisíc kusů v hodnotě devadesát tisíc korun.

Seniorská obálka je vlastně vyplněný tiskopis I.C.E karta, primárně určená pro seniory žijící doma, kteří nejsou navázáni na některou sociální službu. Pochopitelně ji mohou využít všichni lidé. Jde o kartu, na které lidé vyplní základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích - včetně dávkování, kontakty na své blízké osoby a praktického lékaře,“ nastínil obsah obálky primátor města Prostějova František Jura. Samotné znění tiskopisu je sestaveno lékaři zásahových jednotek a vše má svůj význam a nelze proto tiskopis měnit.

Primární úlohou záchranářů je poskytnout první pomoc zraněným lidem či osobám v nouzi, zachránit jejich život a zdraví a převést je do zdravotnického zařízení. Doporučujeme proto vyplněný tiskopis složit na třetiny a vložit nejlépe do plastového obalu a připevnit magnetkou třeba na lednici nebo samolepkou na vnitřní dveře bytu. Jedná se o maličkost, která v konečném důsledku může zachránit život,“ upřesnila náměstkyně primátora Alena Rašková s doplněním, že vše má ucelenou grafickou podobu a stejnou vizualizaci pro realizaci v rámci ČR.

Seniorská obálka obsahuje dva tiskopisy - ICE karta a Pravidla pro vyplnění, dále průhlednou plastovou obálku, klips na připevnění s magnetem, samolepku s čísly na IZS, piktogramy pro osoby se zdravotním postižením, samolepka na dveře pro oznámení, že se ICE karta nachází uvnitř bytu. (red)

Foto: MMPv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce