Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSenioři a jejich postižené děti budou bydlet už letos

Senioři a jejich postižené děti budou bydlet už letos
31.01.2012

Konec trhání citových vazeb

Prostějov - Stavba domova Daliborka, určená pro seniory a jejich dospělé děti s postižením, naplno pokračuje. Bydlet by tady lidé mohli už od září. Náklady určené na celou stavbu si vyžádají 35 milionů korun. Doposud se proinvestovala asi polovina. Dokončením Daliborky ale plány nekončí. Ve druhé etapě by snad mohlo vzniknout chráněné bydlení Marta a později chráněné bydlení „Matky Terezy".

„Nerozdělujte nás"

Základní myšlenkou celého projektu je vybudování domova pro seniory a jejich postižené děti. Společné bydlení má umožnit důstojné prožití zbytku společného života se zachováním vzájemných citových vazeb. „Doposud se tato situace řešila rozdělením celé rodiny. Staří rodiče, kteří už neměli sílu se o postiženého starat, putovali do domovů důchodců a děti do ústavů. Naše zařízení, v ulici Daliborka, situaci řeší," říká František Hynek, pověřený řízením charity.

Práce jsou v polovině

stavbaDomov Daliborka, jak jej pracovníci charity nazvali, se přehoupla do své druhé poloviny a práce pokračují v interiérech. „Budujeme například elektroinstalace a nové podlahy. Doposud jsme proinvestovali 16 milionů korun. Budovy byly v dezolátním stavu, mnohde chyběly jak stropy, tak podlahy," vzpomíná František Hynek a doplňuje, že první klienti by tady mohli bydlet už na podzim.

Další velké plány

Zařízení tohoto typu v Prostějově doposud chybí. Po jeho dostavbě tady bude 21 bytů pro 28 klientů. Charita plánuje, že po dokončení domova bude stavět další sociální zařízení. Kromě Daliborky tady má v druhé etapě vzniknout chráněné bydlení Marta a ve třetí pak chráněné bydlení Matky Terezy. Marta nabídne azyl pro zdravotně a mentálně dospělé děti s postižením a v domě Matky Terezy budou bydlet ti z nich, kteří mají vysokou míru soběstačnosti. „To, jestli se nám podaří tyto další budovy postavit, ale bude záležet na tom, zda se nám podaří na projekt získat dostatek financí," říká František Hynek. Lidé se už k bydlení v tomto zařízení, které je „dítětem" bývalé ředitelky Marie Schwarzerové, hlásí. Doposud přišlo 15 žádostí. Obsazení bytů bude od května rozdělovat pracovní skupina charity.

(kaa)

Foto: (kaa), (eše)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce