Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskSe starým dlážděním zmizí i kouzlo náměstí

Se starým dlážděním zmizí i kouzlo náměstí
09.04.2013 17:55

David Sekanina

Se starým dlážděním zmizí i kouzlo náměstí.

Hovoříme-li o historické mozaice dlažebních kostek, nemůžeme vynechat jméno brněnského architekta Jindřicha Kumpošta.

Byl to právě on, kdo vtiskl hlavnímu prostějovskému náměstí podobu, jakou má v podstatě dodnes. Spolu s Josefem Peňázem přitom už dva roky po založení Československa vytvořil pro tehdejší radní regulační plán Prostějova.

Ti si jej jistě považovali, protože Kumpošt byl už v té době vyhledávaným architektem a urbanistou. V třiatřiceti byl jmenován městským stavebním radou v Brně, před čtyřicítkou se stal členem regulačního poradního sboru pro Velké Brno a po pár letech se podílel na regionálním plánu zlínské oblasti s proslulým architektem Bohuslavem Fuchsem, kterého mimochodem v roce 1923 získal pro brněnský magistrát jako zaměstnance. Kumpošt zůstal s Prostějovem ve spojení přibližně dvě desetiletí. Centrální část města se proměnila podle jeho vize v roce 1933 a ještě v roce 1939 měl vliv na úpravy plánu jeho rozvoje.

Pokud drobné kostky z náměstí T. G. Masaryka zmizí, přijde o jeden ze svých osobitých atributů. Při pohledu z ptačí perspektivy bude možná lehce zaměnitelné s jinými náměstími v republice. Na historické dědictví jsou místní hrdí a kouzlo má jistě i pro turisty. Ať bude nová kamenná dlažba vypadat jakkoli, takovým kouzlem oplývat nebude. Za úvahu možná stálo to, zda místo dopředu neudělat jeden krok zpátky a s pohledem do budoucnosti zkusit mozaice vrátit její původní ladné motivy z třicátých let, které už také vzaly za své. (das)

Diskuze

Petr Vik 15.4.2013 20:18
No, mě osobně by taky zajímalo, kam se tolik kostiček poděje. :-) Jinak s p. Sekaninou, jakožto prostějovský patriot víc než soulasím.
Pavel D. F. Hrubý 9.4.2013 20:33
Mám takový nepříjemný dojem, že tu mozaikovou dlažbu chce někdo zprivatizovat. Proč krást v malém, když to jde ve velkém? Podobně devastační mi připadá kácení vzrostlých stromů teď ve Smetanových sadech. Obávám se, že v dějinách Prostějova bude naše současnost zapsána jako věk likvidátorů města.

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce