Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRozmístění stromů a světel je problém

Rozmístění stromů a světel je problém
18.12.2012

Držovice - Stromy sázené v těsné blízkosti silnice, přímo pod elektrickým vedením nebo v ochranných zónách inženýrských sítí, k tomu neosvětlený park. Jsou tyto stížnosti oprávněné?

„Stromy se sází v těsné blízkosti silnic, není se přece čeho bát. Kdo jezdí slušně, nic se mu nestane. Jako by to záleželo jen na tom. Za velké peníze vysazují stromy přímo pod elektrickými vedeními, nebo v ochranných zónách inženýrských sítí," kritizuje stav v Držovicích čtenářka Monika.

Místa, kde budou vysazeny nové stromy, se podle starostky Blanky Kolečkářové posuzují nejen ve vedení obce, ale své k tomu musí říci také jak dopravní inženýr Policie ČR, tak i zahradní architekt, a to kvůli objemu kořenového balu, maximální šířce kmene a objemu koruny. Na to, kde strom bude nakonec růst, má vliv i mapa inženýrských sítí. „Ne vždy však mapy odpovídají skutečnosti, ale to ví každý, kdo něco v životě budoval. Pak se musí stromy posunout po dohodě se správci sítí, což běžně probíhá. Pokud měla čtenářka na mysli stromy v ulici Olomoucká, při ústí do ulice Anenská, tak bychom rádi přivítali návrh jiného řešení, protože možná postřehla, že si zde zvykli parkovat řidiči velkých kamionů. Ti jednak ničili obecní komunikaci, kdy stáli z půlky na ní a z půli v příkopě, a přes kamiony nebylo vidět do vozovky. Bylo nám doporučeno dát sem pevnou překážku - kameny. Volili jsme ale raději menší stromy s ohledem na to, že kámen se nárazem nepřelomí. Co se týká dalších stromů v obci, jsou vítány. V naší krajině totiž za čtyřicet let chybí nebo jsou staré či ve špatném stavu. Zákon o obcích nám přímo ukládá povinnost starat se o životní prostředí. Nežijeme na planetě jen my lidé, ale i ptáci, hmyz a potřebujeme kyslík a lapače prachu a v horku stín a vlhkost v krajině. Stromy jsou mnohdy jediné, co nás živé na světě překoná, a proto se k nim snažíme chovat s úctou. Připojte se," apeluje Kolečkářová.

parkPark bez osvětlení

„V novém parku neustále chybí veřejné osvětlení a lidé se tudy v noci bojí chodit," podotýká obyvatelka Držovic. Nový park byl vybudován jako poslední velká akce v prvním volebním období. Prochází jím cyklostezka a na ni navazující most, kudy si lidé zkracují cestu za nákupy a do práce. Problém je jediný, v parku je tma. Zeptali jsme se na toto téma starostky. „Ano, otázka osvětlení parku padla. Nepřistoupilo se k realizaci jednak s ohledem na finance, ale taky s ohledem na ekologii - vzniklo by další místo s omezením světelného znečištění, o kterém se stále více mluví. Cyklista přece nemá všude k dispozici veřejné osvětlení. Copak je na všech cyklostezkách či okrskových silnicích? Proto má mít cyklista předepsané osvětlení na kole. Je ale stále možné používat stávající trasu, která tu léta byla, a to jet ulicí Na Romži přes most a najet na ulici Olomouckou, kde je vše řádně osvětlené," uvádí Blanka Kolečkářová. Jak se mají v parku chovat chodci, se ale nevyjádřila.

(kaa)

Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce