Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRozdávají nezištnou pomoc

Rozdávají nezištnou pomoc
30.07.2011

Prostějov - Věnovat nezištně trochu svého času starým nebo postiženým lidem je pro dobrovolníky z Dobrovolnického centra ADRA samozřejmostí. Četba, procházka, hudba, různé aktivity či jen pouhá přítomnost, ať už lidského nebo zvířecího návštěvníka, pomáhá oživit a prosvětlit chvíle samoty.

Ani letos dobrovolníci nezahálejí. „V průběhu roku působí pod záštitou centra ADRA okolo 80 dobrovolníků. Většina dochází za seniory a zdravotně postiženými do přijímajících organizací (Centrum sociálních služeb, Domov důchodů - Nerudova ulice, Domov pro seniory Soběsuky, Domov seniorů František Náměšť na Hané, Hospic na sv. Kopečku, SŠ, ZŠ a MŠ Jistota, Občanské sdružení na pomoc zdravotně postiženým LIPKA, ADP Sanco, Domov důchodců Šumperk), kde působí především jako společníci. Snaží se klientům zařízení zpříjemnit jejich volný čas popovídáním, četbou, vycházkou a dalšími aktivitami. Docházejí také individuálně do domácností zdravotně postižených a seniorů," vypočítává vedoucí prostějovského centra ADRA Petra Kurfürstová.

adraNechybí ani speciální programy. „V Náměšti na Hané jsou pravidelně pořádány zeměpisné prezentace, v Soběsukách  probíhá poslech hudby, v Centru sociálních služeb pomáhají dobrovolníci s provozem kavárničky, v Domově důchodců v Nerudově ulici vede dobrovolník počítačový kroužek, v Domově důchodců v Šumperku byl uspořádán turnaj ve stolních hrách. Třikrát byla zrealizována studentkami prezentace o Rusku a pro velký úspěch v září plánujeme pokračování," upřesňuje.

Mezi zvířecími dobrovolníky zůstávají pejskové Ari a Apolenka, nově se k nim přidá dobrman Amir. Společně se svými majiteli provádějí canisterapii.

„Nadále také pokračuje projekt „Život s oka mžiky", kdy za pomoci dobrovolníků a počítače ovládaného očima může paní Marcela pracovat na počítači, tvořit a zapisovat básně (Pozn. red.: Její životní příběh jsme uveřejnili 3. ledna).

V průběhu roku jsme se také zapojili i do dalších činností: sbírali autolékárničky pro Keňu, uspořádali Velikonoční sbírku, zapojili se do akce Setkání všech generací a v rámci Olomouckého kraje připravujeme ocenění pro dobrovolníky „Křesadlo - cenu pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci." Všem dobrovolníkům za jejich neúnavnou práci moc děkujeme a zveme další, aby se k nám přidali," dodává Petra Kurfürstová.

(red)

Foto: archiv ADRA


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce