Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskŘidiči pozor, policisté budou kontrolovat dálniční známky

Řidiči pozor, policisté budou kontrolovat dálniční známky
27.01.2016 15:18

Roční dálniční známka platí vždy od 1. 12. daného roku do 31. 1. roku následujícího. To znamená, že od 1. 2. 2016 má každý řidič, který využívá zpoplatněné silniční úseky, povinnost mít na čelním skle svého osobního auta vylepenu novou dálniční známku na rok 2016.


„Tato povinnost se nevztahuje na řidiče jednostopých vozidel, tedy motorky a na osoby, které jsou držitelem ZTP nebo ZTP/P. Toto vozidlo musí být viditelně tímto omezením označeno. Výjimka se nevztahuje na osoby se sluchovým postižením, tyto osoby musí mít na vozidle platnou dálniční známku,“ vysvětlila krajská policejní preventistka Marta Vlachová.

Od letošního roku má dálniční známka jiný tvar než v předcházejícím období. To usnadňuje kontrolním orgánům snadnější rozlišení. Roční známka je ve tvaru kruhu červené barvy, měsíční ve tvaru čtverce modré barvy a deseti denní ve tvaru trojúhelníku žluté barvy.

Dálniční známka má dva díly. Na oba musí řidič čitelně napsat registrační značku vozidla. První díl nalepí na čelní sklo na pravý dolní okraj a druhý díl si uschová pro případnou kontrolu Policie ČR nebo celního orgánu. Nevyplněný nebo nenalepený kupón je považován za neplatný.

„Pokud řidič nebude mít platnou dálniční známku, hrozí mu v blokovém řízení pokuta do výše 5 000 korun a ve správním řízení až 100 tisíc korun,“ dodala Vlachová s tím, že policisté v Olomouckém kraji budou dělat namátkové kontroly na dodržování tohoto nařízení. (red)

 

Ilustrační foto MD ČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce