Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRekonstrukce "parlamentu" je odsunuta

Rekonstrukce
27.02.2019 08:09

V letech 1936-1937 byl podle návrhu městského stavitele arch. Miroslava Putny postaven v ulici Šárka v Prostějově rozměrný pavlačový dům s malometrážními sociálními byty. Dnes domu nikdo neřekne jinak, než Parlament. Na devět desítek bytů obývají dvě skupiny lidí. Ti jedni vítají laciné bydlení, byť s minimem komfortu, druzí investovali do oprav a v klidné lokalitě jsou spokojeni.

Zastupitelstvo Statutárního města Prostějova schválilo na svém zasedání v prosinci 2018 do rozpočtu na rok 2019 částku na vyhotovení projektové dokumentace rekonstrukce bytových domů Šárka 9 a 11. Případná oprava objektu by se měla uskutečnit v době, kdy bude zajištěno náhradní ubytování pro devět desítek nájemníků. Podle jednatele Domovní správy Prostějov Vladimíra Průši je v domě Šárka 9 celkem 45 bytů a Šárka 11 o dba méně, tedy 43 bytů.

„Vzhledem ke stávajícímu stavu budov a nutnosti provést podrobnější analýzy stavu jednotlivých součástí budov s cílem kvalifikovaně stanovit celkovou cenu za rekonstrukci obou objektů, došlo k posunu termínu vyhotovení projektové dokumentace. Bohužel se v minulosti do obou nemovitostí téměř neinvestovalo a vzhledem ke stáří a stavu budov budou náklady na rekonstrukci značné," uvedla mluvčí Magistrátu Jana Gáborová.

V letošním roce se připraví zadání na vypracování projektové dokumentace, musí se dle zákona o veřejných zakázkách řádně vysoutěžit a poté zadat ke zhotovení. Souběžně s tímto se bude po schválení připravovat požadovaná kapacita náhradního ubytování pro současné obyvatele obou domů. "Vzhledem k tomu, že se jedná o zhruba 90 bytů a město Prostějov takovou kapacitou volných bytů bohužel nedisponuje, bude se řešit požadovaná náhradní kapacita ubytování postupně až do naplnění," dodala mluvčí.

Zároveň probíhá analýza přípravy financování celého objektu vzhledem k předpokládanému celkovému objemu finančních prostředků a způsobu financování. (ber)

Foto: ber

Rekonstrukce

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce