Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRegion sužuje sucho

Region sužuje sucho
31.05.2012

Romže jako ekosystém zaniká

Prostějovsko - Doslova spálená tráva, prach a spoře rostoucí plodiny. Tak by se dalo popsat sucho, které trápí region. Vysychají řeky a také studny s pitnou vodou. Ochránci přírody jsou připraveni na záchranný odlov živočichů. Meteorologové sice  hlásí na následující dny déšť, ten ale vyprahlá zem nemusí vsáknout.

Nejdříve mráz, teď zase sucho

„Nebudeme mít klidu," říká šéf prostějovské agrární komory Augustin Kohoutek. „Nejdříve nás trápil holomráz, který mnoho plodin poničil, teď je to zase sucho. Snad studnaskutečně zaprší a ty zbytky, co nám na polích zůstaly, vydrží," doufá Kohoutek. Problémy mají také zahrádkáři. Voda ze studní i potoků mizí a zalévat je stále větší přepych. „Vodu ve studni si šetřím na pití, zahrádku zalévám z náhonu, ale i tady je vody stále méně," stěžuje si pan Jaroslav z Mostkovic.

Voda se nestačí vsáknout

Meteorologové slibují déšť po celý víkend. Otázkou ale je, jak jej na troud vyschlá půda dokáže absorbovat. „Mám za to, že půda je už tak suchá, že voda odteče a do země, která je teď jako kámen, se toho moc nedostane. Nebylo by to poprvé, co jsme v této situaci," obává se Augustin Kohoutek.

Živočichové v řekách a potocích trpí

Hloučela, Romže, Český potok, Valová - všechny toky mají úbytek vody. Sucho! To je jeden stupeň ze šesti, který hlásí webové stránky Povodí Moravy ve své hydrologické sekci. Jediným tokem, který je už označen termínem „sucho", je Hloučela. Od 26. května má být, podle webových údajů, průtok Hloučely na nule. „Ano, víme o tomto údaji na našich stránkách, ale není to tak," popisuje situaci mluvčí Povodí Moravy Jiří Macík. „Voda, díky tomu, že je napuštěný Podhradský rybník, stále proudí - je to sice málo, ale Hloučelu ještě doplňuje."

skebleOchránci jsou na záchranu živočichů připraveni

„V případě Romže jsem velkým pesimistou, protože od konce 80. let minulého století se její stav pronikavě zhoršuje a řeka jako ekosystém zaniká," říká olomoucký biolog Petr Loyka a dodává, že „Romže je závislá na srážkách a vodě z tání sněhu. Jediné řešení vidím  v opatřeních k zadržení vody v krajině, v revitalizaci krajiny a v pozemkových úpravách. Opět zdůrazňuji, že se daří úspěšně realizovat protipovodňová opatření, ale stejným problémem v České republice je a bude nedostatek vody. Tedy opačný extrém, který ale nikdo důsledně neřeší."

Také současný stav řeky Hloučely podle Loyky odpovídá tomu, že přehrada je bez vody a veškerý průtok je od Podhradského rybníka převáděn přes její obnažené dno do toku. „Pokud nepřijdou srážky, vyšší vodní stavy v Hloučele nelze zajistit. Je tam stále životaschopná populace raků říčních. Situaci sledujeme a v případě potřeby zajistíme s ochránci přírody z Prostějova záchranný odlov. Jedinou účinnou a efektivní metodou je odchyt do ruky při minimálním průtoku vody v korytě.  Na soutoku obou říček je i škeble říční, kterou v případě potřeby převezeme do napuštěného Podhradského rybníka. Nemůžu vyloučit i další záchranný odlov ryb, ty se dostaly do Hloučely nad soutokem z Romže. Po napuštění přehrady bude průtokový režim v Hloučele stabilizován," říká Petr Loyka, který spolupracoval jak na revitalizaci plumlovské přehrady, tak ozdravění Podhradského rybníka.

(kaa)

Foto: archiv


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce