Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskŘeditelka divadla plánuje novou etapu mezi mladými

Ředitelka divadla plánuje novou etapu mezi mladými
31.01.2013

Prostějov - „Ze školství jsem přišla a opět se tam vracím," říká končící ředitelka divadla Alena Spurná. Na staronové působení se velice těší a dětem i maturantům bude předávat své znalosti z angličtiny. Na rozloučenou jsme ji požádali o rozhovor.

Lidé vás znají jako ředitelku divadla. Co vás k této práci vůbec nalákalo?

„Kultura patří k mému životu. Jsem místní, Národní dům jsem znala od dětství. Už jako malinká jsem tady vystupovala, recitovala, baletila. Takže to byl přirozený vývoj. Navíc, když mi přátelé a ti, co mě znají, řekli, že je to pro mě to pravé, bylo rozhodnuto a já se pustila do manažerské práce."

Pojďme to zhodnotit. Co je na této práci úžasné a co je naopak problém?

„Velmi příjemné je to, že vidíte se scházet večer lidi a víte, že jim dáváte co možná nejlepší divadlo a také velmi příjemnou relaxaci. Tak nějak ovlivňujete jejich kulturní vyžití. To je přece senzace. Ta druhá strana je už temnější. Byrokracie, a to se shodnu asi se všemi, co ji znají, je velice náročná. A hlavně narůstá bleskovým tempem. Poslední tři roky převažuje nad mou prací týkající se kultury. Už tam není místo na kreativitu. Spíše hlídám mantinely - je to o číslech, paragrafech, smlouvách."

Je právě to jedním z důvodů vašeho odchodu?

„Jak jste správně řekla, je to jeden z důvodů. Je jich hodně. Cítím, že by měla přijít výměna. Tu jsem zvyklá dělat v dekádách. Moje předchůdkyně Jana Zikmundová tady byla jedenáct roků, já deset a půl. Netoužím ji přetrumfnout. Je čas na změnu, i tu vnitřní, ozdravnou. Ta úředničina je opravdu jedním z důvodů ke změně."

Co jste stihla a co už čas nedovolil?

„Když nahlédnu do archívů toho, co se udělalo, až mě to zaplaví. V první mé pětiletce jsem poznávala tuto práci a už tehdy se plánovalo stoleté výročí Národního domu. Šlo jak o rekonstrukci budovy, tak o plánování programů... bylo toho hodně. Chtěli jsme program oživit. Podařilo se a narostl o celých sto procent oproti běžnému programu. Dva a půl roku jsme pak tvrdě pracovali na nové publikaci s názvem Národní dům 1907 - 2007. Pro mě je to veledílo. Druhá pětiletka pak byla o tom, jak vysoký standard udržet. Také jsem chtěla stihnout rekonstrukci pokladny - je krásná, takže vše se podařilo. Svoji vizi do budoucnosti ráda svému nástupci napovím. Například interaktivní spojení s diváky."

Co podle vašeho názoru zdejší divadlo od svého ředitele potřebuje?

„Musí být otevřené pro všechny generace a sociální vrstvy. Důležité je udržet například vstupné v určité hladině. Manažer, který sem přijde, by měl být hodně komunikativní. O tom to tady je."

Vracíte se do školství. Co je na něm Top?

„Děti mě nabíjejí energií. Po revoluci jsem tady zpropagovala angličtinu, pak jsem se pustila do češtiny. Ze školství jsem neutíkala. Chtěla jsem změnu. Ten její luxus chci i teď. Pedagogická práce je totiž úžasná. Vím, že nevstoupím do téže řeky, ale těším se. Oborem bude angličtina a prozradím, že to bude v Prostějově. Věková kategorie bude patrně rozmanitá, od těch menších až po téměř maturanty. Přiznám se, že trošku mám obavu z těch malých. Ty je třeba zabavit a to je někdy vysilující. Ale je to pro mě dobíjení baterií."

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce