Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRecese? Spíš vzorná péče o Šikulku

Recese? Spíš vzorná péče o Šikulku
29.02.2012

Němčice nad Hanou - Zima a recese mohou jít společně ruku v ruce. O tom se přesvědčují návštěvníci centra města. Na náměstí totiž mohou vidět šálou opentlenou sochu. Kašnu s pískovcovou skulpturou malého chlapce, od sochaře Radima Hanke, zdobí téměř patnáct metrů dlouhá šála. Tu upletlo dvacet jedna místních pletařek.

Nová socha - nová šála

Malý chlapec šplhající na strom je nedílnou součástí zdejší kašny. Sochu vyrobil zlínský akademický sochař Radim Hanke. Teplou šálu do mrazivých dní dostala od místních žen.

Chlapeček je „živý"

„Když jsme sochu dostali, řekl nám její autor, pan Hanke, že se socha nyní stává živou bytostí a bude nás provázet veškerým děním tady ve městě. Tak jsme si řekli, když už je to naše součást, musíme o ni řádně pečovat. Proto ta šála," vysvětluje s úsměvem starostka Ivana Dvořáková a upřesňuje: „Ta šála znamená, že na našeho „chlapečka" stále myslíme".

Pískovcový Šikulka zdobí náměstí necelé dva roky a jméno mu vybrali zdejší lidé. V anketě padlo několik návrhů, ale Šikulka získal největší počet hlasů. Socha chlapce na kašně se dočkala také slavnostního křtu. Ten mu udělil zdejší farář Strogan. Velká část peněz na dílo šla z evropských financí.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce