Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskRadary: magistrát chce více peněz z pokut

Radary: magistrát chce více peněz z pokut
31.05.2012

Ostré měření se má rozběhnout koncem září

Prostějov - Magistrát v otázce stacionárních radarů zvažuje dvě varianty postupu. Nová smlouva by pro město měla být výhodnější, nebo přijde na řadu výběrové řízení. Restart ostrého měření se plánuje na konec září.

„S Czech Radarem jsme s kolegyní Alenou Raškovou už jednali," popisuje stav první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Původní smlouva, se soukromou firmou pronajímající radary, byla magistrátem vypovězena a její definitivní konec nastane letos 30. září. „Chceme, aby se upravily podmínky nové smlouvy ve prospěch města, což znamená, že bychom dostávali více peněz z vybraných pokut. To je jedna možnost, kterou zvažujeme. Tou druhou je nové výběrové řízení," vysvětluje Pospíšil.

Město bylo v nevýhodě

Smlouvu, kterou město mělo v minulosti s firmou Czech Radar, dnes radní vidí jako nevýhodnou a chtějí její změnu. Dříve plynulo z přestupků do městské kasy 51 procent financí. Ostatní peníze putovaly do pokladny Czech Radaru. Radní teď nově požadují minimálně tři čtvrtiny z financí vybraných na pokutách. Dvacet pět procent si pak má ponechat Czech Radar za pronájem zařízení. „Pokud se dohodneme, budou podmínky spolupráce pro nás výhodné," plánuje Pospíšil a dodává, že do konce června by mělo být o případné nové smlouvě jasno.

Měřit se bude

V otázce, zda začít naostro měřit, se radní shodují. „Všeobecná shoda je, aby se měřilo a byla co nejvíce zajištěna bezpečnost na silnicích a přestupky se minimalizovaly," říká Pospíšil. Všechno by se mělo stihnout a znovu rozjet do konce září.

Absolutně v pořádku?

Není to tak dávno, co magistrát dostal informaci z druhého přezkoumávání Úřadu pro ochranu osobních údajů, které opětovně potvrdilo, že město z pohledu kontrolorů nepochybilo. Provoz radarů za jistých podmínek také odsouhlasilo ministerstvo dopravy. „Na základě závěrů Úřadu pro ochranu osobních údajů si můžeme být jisti, že v rámci úřadu není žádné pochybení, protože všechno probíhá bez účasti Czech Radaru. Ten poskytuje pouze pronájem zařízení. Tak, jak byla dřív podpora toho správního řízení zaměstnanci Czech Radaru, kteří zpracovávali informace v rámci systému, nikoli osobní data, tento článek úplně z nově projednávané smlouvy zmizel. Teď je to čisté a náš systém je absolutně v pořádku," ujišťuje Pospíšil.

Jak už jsme dříve informovali, problémy nejsou v osobních datech, ale v protizákonném postupu získávání důkazů, nedostatečném prokázání přestupků a jejich paušalizaci.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce