Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProtipovodňovou hráz smetla chyba obce. Teď za ni zaplatí

Protipovodňovou hráz smetla chyba obce. Teď za ni zaplatí
31.10.2012

Držovice - Protipovodňový val vybudovaný v dobrém úmyslu, ale špatným postupem. Problém mezi majitelem pozemku a obcí Držovice dnes rozsekl soud. Starostka se marně dovolávala dobrých mravů, obec za chybu zaplatí.

Původně mělo jít o ochranu obyvatel před velkou vodou z Českého potoka. Tomu měla posloužit hliněná hráz, kterou obec v daném místě postavila. Chyba ve zvoleném postupu ale záměr zhatila.

hrazdS majitelem pozemku nikdo nejednal

Obec si nechala od Povodí Moravy zhruba vytyčit pozemek, na kterém měla hráz stát. Tady ale došlo k chybě. Pozemek byl Povodím určen pouze v hrubých rysech a plocha tedy nemusela korespondovat s majetkovými hranicemi. To ale v Držovicích poněkud opomněli nechat ověřit. Část hráze tak vznikla na pozemku Lubomíra Hrazdila. Ten, přestože ho sám neužíval a pronajímal ho zemědělcům, se proti postupu ohradil u soudu.

Obec chybu uznala

Vedení obce své pochybení uznalo, hráz na své náklady nechalo odstranit a majiteli se omluvilo. Ten ovšem požadoval satisfakci. Podle jeho právních zástupců z kanceláře Miroslava Burgeta se Držovice stavbou hráze bezdůvodně obohatily. „Dovedete si představit, kdybyste si na pozemku obce jako soukromá osoba něco neoprávněně vybudovali? To by byla pokuta jako hrom. Stejně jako by se bránila obec, postupuji i já. Zákony přece platí pro všechny. Tím, že se jich domáhám, vzniká finanční škoda a tu chci od obce zpět," řekl před dnešním jednáním soudu Lubomír Hrazdil.

Snaha o dobrou věc se nepodařila

Soudkyně Dana Malechová uznala, že záměr obce nebyl zištný a výsledek měl posloužit veřejnosti. To ovšem její rozhodnutí neovlivnilo a přiklonila se ve prospěch majitele pozemku. Přestože se nejedná o velkou částku, jde o 5 560 korun, Držovice ji zaplatit musí. Platbu úroků, které si majitel pozemku nárokoval, ale soudkyně zamítla. „Odvolání proti tomuto rozhodnutí není přípustné," uzavřela celou věc.

Držovice vidí křivdu

„Jak budeme dál postupovat, ještě nevím. Musíme se poradit se zastupiteli," řekla po vyhlášení rozsudku starostka Blanka Kolečkářová. Její slova doplnila právnička Jana Zwyrtek Hamplová. „Považujeme to za křivdu. Majitel tak získává dvojí plnění. Nejenže bude mít finance z pronájmu pozemku od zemědělců, navíc si nárokuje peníze také po obci. Žádná škoda mu nevznikla, obec vše uvedla do původního stavu. Čekali jsme sice, že za chybu zaplatíme, ale v celé kauze jsme apelovali na dobré mravy. Ty tady řešeny vůbec nebyly." Protipovodňové opatření, které tvořila půl metru vysoká hráz z ornice, je v této chvíli minulostí a voda obyvatele této části obce bude nejspíš ohrožovat dál.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce