Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProstějovští skauti dorazili na světové skautské jamboree do USA

Prostějovští skauti dorazili na světové skautské jamboree do USA
24.07.2019 06:57

Po čtyřech letech je tu zase. Největší skautská akce pro skauty a skautky z celého světa, Jamboree, se koná 22. července až 2. srpna 2019 v Západní Virginii v USA. Z České republiky se letos zúčastní vůbec nejpočetnější výprava. Do USA odletělo 494 skautů. Pětadvacet z nich je z Prostějova.

Na přípravě letošního Jamboree se podílejí USA, Kanada a Mexiko. S mottem „Unlock a New World” připravili výzvu odemknout nový svět a otevřít tak dveře novým dobrodružstvím, zážitkům, objevování nových kultur a přátelství. Na doposud největší Jamboree přijelo na 45 tisíc skautů a

skautek ze 170 zemí celého světa. Na akci na letos vyrazil největší český kontingent, který kdy na Jamboree jel.

Mladší účastníci jsou rozděleni do devíti jamoddílů. S jamoddílem se pod vedením čtyř dospělých dobrovolníků na tohle dobrodružství připravují už dva roky. Potkávají se, chystají se na reprezentaci Junáka - českého skauta i České republiky, pomocí fundraisingu shánějí peníze na cestu.

Česká výprava nese motto Unbreakable. To odkazuje na nezlomnost a vytrvalost českých skautů, kdy i přes trojí zákaz a rozpuštění organizace totalitními režimy nepřestávali bojovat za svobodu a skautské ideály.

Každý jamoddíl si vybral do svého názvu jednoho hrdinu minulého století, který tento boj zosobňuje. „Naším patronem je, jak jinak, Rudolf Plajner, se kterým je neodmyslitelně spojen skaut v Prostějově,“ vysvětlila PvNovinkám jedna ze skautek.

Účastníky čeká řada netradičních a adrenalinových sportů: rafting, horská kola, skate park, zip lining, lanové překážky, nebo celá řada různých střelnic.

To ale samozřejmě nebude jediný program. Skauti mají možnost přihlásit na Post Event, což je cestování po Americe, poznají New York, Waschington a Philadephii.

Jamboree má za cíl posílit porozumění napříč kulturami a propojení s přírodou. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce