Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProstějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku

Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku
31.10.2014 12:30

Již pošesté zorganizovali vojáci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka v Prostějově charitativní sbírku pro handicapované děti. Letos věnovali průzkumníci 37 146 tisíc korun dětem s kombinovaným postižením, které navštěvují Střední školu, základní školu a mateřskou škola JISTOTA v Prostějově. Sbírka vyvrcholila 29. října volejbalovým turnajem na hřišti Reálného gymnázia města Prostějova.

Sbírka 102. průzkumného praporu byla zahájena v prvním týdnu října a byla ukončena zároveň s posledním hvizdem rozhodčího v turnaji pod názvem „VOLEJBÁLEK 2014“. Hned na začátku sbírky se 17 vojáků osobně seznámilo s prostředím a samotnými dětmi ve speciální škole JISTOTA. „Nikdo z nás ve svém životě ještě nepracoval s dětmi, které mají kombinované postižení, a tak jsme se i my mnohému naučili. Navíc jsme si z příjemného dopoledne odvezli i krásné výrobky dětí, které jsme druhý den instalovali jako malou výstavu v síni tradic 102. průzkumného praporu k zhlédnutí pro ostatní kolegy,“ popisovala rtm. Vlasta Bláhová své zkušenosti. Řada vystavených výrobků nakonec skončila, po zaplacení symbolické částky do sbírky, v domovech nebo kancelářích průzkumníků.

Prodejní výstava výrobků žáků speciální školy JISTOTA probíhala také v rámci volejbalového turnaje 29. října, kterého se účastnilo 12 týmů. Kromě týmů ze 102. průzkumného praporu se na palubovku postavily také týmy z velitelství 53. pluku průzkumu a elektronického boje, 532. praporu EB, Vojenské policie, Policie české republiky, ale také z příznivců a podporovatelů školy JISTOTA. Vítězný pohár nakonec zvedl nad hlavu kapitán týmu z 532. praporu EB. Na pohár těsně nedosáhl tým složený z příslušníků roty logistiky 102. průzkumného praporu. O třetí místo svedl vítězně bitvu tým složený z příznivců a podporovatelů školy JISTOTA, který hrál pod taktovkou senátorky Boženy Sekaninové.

Po vyhlášení vítězů turnaje byla sbírka oficiálně sečtena a velitel praporu pplk. ing. René Sabela předal ředitelce školy JISTOTA Marii Turkové symbolický šek s částkou 36 146 Kč (1 000 korun bylo přidáno ještě dodatečně). Za tyto peníze budou nakoupeny pomůcky do učebny na podporu a rozvoj dětí s těžším postižením (pro rozvoj orientace, jak sluchové, tak zrakové). Marie Turková byla překvapena částkou na šeku a srdečně všem poděkovala. „Pro naše děti je to velká pomoc. Tato částka předčila naše očekávání, takže budeme moci zakoupit i vodní lůžko, které dětem zpříjemní pobyt ve škole," uvedla Marie Turková.

Vybraná částka potěšila také velitele 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka pplk. ing. René Sabelu: „ Jsem hrdý na to, že naši vojáci dokáží ukázat svoji profesionalitu nejen na poli vojenského výcviku, ale i ve chvílích, kdy je potřeba někomu pomoci.“ I proto budou prostějovští průzkumníci v podobných sbírkách pokračovat.

Od roku 2009 již 102. pzpr vybral na charitativních projektech celkem 198 846 korun

V roce 2009 - „Kutuzův pochod“ - výtěžek byl věnován Fondu ohrožených dětí Klokánek a Dětskému domovu Plumlov

V roce 2010 - „24 hodin na kole“ - výtěžek byl rozdělen mezi Dětský domov v Plumlově a dětské oddělení prostějovské nemocnice

V roce 2011 „Pochod za dětským úsměvem“ - sbírka byla věnována Dětskému domovu v Plumlově

V roce 2012 „Fotbálek 2012“ - výtěžek putoval na dětské oddělení prostějovské nemocnice

V roce 2013 „Sportovní desetiboj“ - pomoc Verunce Vévodové, pětileté holčičce z Konice, která od narození trpí kvadruparézou, dětskou mozkovou obrnou a vadou dolních končetin.

npor. Jaroslav Zoubek

foto: rtm. Karel Laštůvka

 

Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku Prostějovští průzkumníci vybrali pro postižené děti pěknou sumičku

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce