Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProstějovské traktorky slaví úspěchy v Ghaně

Prostějovské traktorky slaví úspěchy v Ghaně
27.04.2018 06:45

Prostějovská firma Šálek s.r.o. navázala před léty na výrobu bývalého Agrostroje. A navázala úspěšně. Její malotraktory využívají zákazníci nejen z Česka. Už šest let je vyváží i do Ghany.

Obchodní společnost, která dlouhodobě do Afriky vyváží české zemědělské stroje, prodala v Ghaně první desítky traktorů od prostějovského výrobce Šálek před šesti lety. „Tamní rolníci je překvapivě začali používat na rýžových polích. Jsou totiž lehčí než běžné traktory a oni zjistili, že se na bahnitém poli neboří,“ vysvětlil ředitel Knights Karl Laryea.

Český stroj si v lednu 2016 vyzkoušel i ghanský prezident a označil ho za jeden z prostředků, který má zemi pomoci dosáhnout soběstačnosti v pěstování rýže.

Prostějovské traktory jsou speciálně upravené pro africké podmínky a na pohyb po rýžových polích, změn je ve srovnání s běžnými stroji kolem dvaceti. Například kvůli ježdění v bahně mají širší pneumatiky a výfuk vyvedený nad střechu, dvojitý filtr zase chrání motor před vysokou prašností na cestách a vzhledem k horku se do nich montuje větší chladič.

Traktory ale nejsou první technikou, kterou firma vyrobila pro afrického klienta. „Vyrobila se sekačka na rýži, s tím souvisela mlátička na rýži, ale protože my tady rýži nepěstujeme, zkoušeli jsme to původně na slámě a potom se výrobek poslal do Afriky. Letěli jsme tam a dělali jsme zkoušky přímo v Africe,“ uvedl ředitel Pavel Šálek. Podle Laryea bude spolupráce pokračovat i nadále. (ber)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce