Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProstějov má své Kameny zmizelých

Prostějov má své Kameny zmizelých
12.09.2019 07:54

V úterý si Prostějov připomněl oběti holocaustu. Na šesti místech byly v dlažbě instalovány Kameny zmizelých. Budou tak navždy připomínat spoluobčany, kteří podlehli nacistické zvůli. Kameny uložil autor celého projektu Günter Demnig.

V Prostějově vždy žila početná židovská komunita. Její příslušníci byli za druhé světové války odvlečeni do koncentračních táborů. Do rodného města se jich po válce vrátilo něco málo přes stovku. Jména některých obětí budou nyní připomínat Kameny zmizelých.

Jindřich Mayer, Pessel, Fanni, Josefína, Stella a Ruth Brennerovy, Adolf Spitzer, Pavel Gelb, Ester Friedmannová, Eva Gottlobová a Pavel Gottlob. To jsou jména na Kamenech zmizelých, které najdeme v ulicích Křížkovského, Kostelní, Rejskově, Partyzánské, Erbenově a na Pernštýnském náměstí, tedy na místech, kde tito lidé žili, případně odkud byli odvlečeni do nucených transportů.

Instalace kamenů se zúčastnil i rabín Daniel Mayer z Izraele.

Podle předsedy spolku Hanácký Jeruzalém Michala Šmucra zřejmě přibudou další Kameny zmizelých v prostějovských ulicích už v příštím roce. (red)

Foto: eze

Zdroj: Deník.cz


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce