Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProjekt “WOLKER“ pokračuje „RE - REINKARNACÍ“

Projekt “WOLKER“ pokračuje „RE -  REINKARNACÍ“
13.03.2018 07:33

Již před časem jsme informovali o tom, že v Prostějově bude umístěna první 3D plastika v zemi „Lavička Jiřího Wolkera“. Součástí Projektu Wolker bylo mimo jiné i nedávné umístění dememoriální desky v prostějovské knihovně. Tentokrát projekt nabízí výstavu kolekce plakátů pražského výtvarníka Luďka Bárty.

Na začátku, tak jako u většiny kvalitních výtvarných artefaktů, byla radostná hra bez jakéhokoliv kalkulu. Dostal jsem nápad modifikovat známou postavu Johnyho Walkera do humornější podoby prostějovského básníka. Jako autor ke grafické spolupráci mne okamžitě napadl Luděk Bárta. Vzhledem k tomu, že jsme do té doby nespolupracovali, netušil jsem, co se stane. Spustila se výtvarná lavina. Z poměrně jednoduchého vtipu Luděk vytvořil něco jako zamyšlení nad nekonečnými možnostmi podob jedince, nad množstvím úloh, do kterých může být v průběhu své existence obsazen. Záměrně píši existence, protože cyklus „RE-REINKARNACE WOLKER“ vypovídá jasně o tom, že životů máme nevyčerpatelné množství,"uvedl autor projektu Miloš Karásek.

Bez nutnosti moralizovat nebo hledat hlubokomyslné přesahy, výtvarník ve svých dílech obsadil mladého poetu, jenž zemřel v pouhých dvaceti čtyřech letech, do úlohy současných pop kulturních ikon. Michael Jackson, The Beatles, Strýček Sam, Limonádový Joe – to vše mohl být Jiří Wolker. Mohl být a je, protože tak jak jeho plakátové reinkarnace, i on je součástí naší kultury a společného vědomí.

Takže, pokud si mohu vypůjčit definici plakátu podle wikipedie, Luděk Bárta ji naplnil beze zbytku: Plakátový cyklus „RE–REINKARNACE WOLKER“ nám veřejně oznamuje, že básník žije dál v naší kultuře v množství různých podob a Bártovy papírové plochy velkých rozměrů poutají naši pozornost, propagují fascinující různorodost lidského života, jeho nekončící řetězení," uzavřel Karásek.

Výstava bude zahájena v kině METRO 70 ve čtvrtek, 15. března 2018 v 18 hodin a koná se pod osobní záštitou primátorky Aleny Raškové.

(Zdroj: autor projektu Miloš Karásek)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce