Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskProč Večerník lže o stavebních zakázkách?

Proč Večerník lže o stavebních zakázkách?
03.04.2012

Prostějov - Úspěšnost v získávání stavebních zakázek města je dlouhodobě terčem kritiky. Radnice zveřejnila žebříček stavebních firem, co se počtu realizovaných zakázek a objemu financí týká - za posledních šest let. Zvláštní je, jak tyto oficiální informace překroutil Prostějovský Večerník. Otázkou je, zda to byl novinářský šotek, na něhož redakce s oblibou svádí své přehmaty, nebo jde o záměr.

Pod červeným titulkem „Víme to první!" redakce Večerníku 5. března prezentovala čísla, která nekorespondují s oficiální statistikou uvedenou na městském webu, přestože se redaktor odvolává právě na tento zdroj!

Podle otištěných informací údajně získaly stavební zakázky v letech 2006 až 2011 firmy v tomto rozsahu: Insta - 24, Prostas - 24, Strabag - 22, Skanska - 17 a Pozemstav - 15.

Prostějovská radnice ovšem uvádí jiná čísla:

Prostas

28

Insta

27

Strabag

25

Pozemstav

21

Skanska

19

Opticky to tedy podle Večerníku vypadá, že těch zakázek od města zas tak moc nebylo. V případě Pozemstavu dokonce noviny počet zakázek firmy fiktivně snížily o 6, čímž se opticky posunul ze čtvrté příčky až na pátou. Večerník přitom patří Pozemstavu, kde je předsedou představenstva radní Zdeněk Peichl.

Nesouhlasí ani objem peněz

Co se týká objemu peněz plynoucích z příslušných zakázek, ani tam nebyly redakcí uveřejněna správná čísla. Rozdíly se přitom u jednotlivých firem pohybují i v řádu desítek milionů korun!

Radnice uvádí tato čísla:

Pozemstav

182 971 726 Kč

Insta

137 171 771 Kč

Prostas

104 532 595 Kč

Strabag

99 889 625 Kč

Skanska

99 101 056 Kč

Neschopnost, nebo záměr?

Nabízí se otázka, zda se jedná o neschopnost převzít oficiální data, nebo jde o záměr prezentovat skutečnost v jiném světle.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce