Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPřipomeňme si, co vše se stalo v uplynulém týdnu

Připomeňme si, co vše se stalo v uplynulém týdnu
30.07.2017 06:40

Pondělí

V prvním prostějovském bezobalovém obchodě s názvem Bez Obalu v srdci Hané to voní nejen ovocem a bylinkami, ale už i dřevem. Dorazily zbrusu nové police, které toho hodně unesou! Aktuálně už obchod, ač malý, stačil pojmout téměř 90 různých položek, které je možné zvážit a nasypat do vlastních přinesených nádob, krabiček či pytlíků. „Naše zajímavosti? Zcela první produkt v obchodě bylo konopné semínko z Orlických hor, poslední jsou na objednávku pro náš obchod čerstvě namleté mouky z ekofarmy Požaha a Pohankového mlýna z Frenštátu pod Radhoštěm. Obchod se prozatím soustředí pouze na kvalitní jídlo, do budoucna plánuje také stáčenou drogerii. Vše záleží na zájmu Prostějovanů o ekologický způsob nakupování," říká jedna ze zakladatelů prostějovského bezobalu. „S manželem připravujeme příjemné prostředí, ve kterém se budou naši zákazníci cítit dobře a odnesou si nejen zboží, ale k tomu i dobré rady a doporučení," dodává. Přijďte si tedy prohlédnout koncept zcela nového ekologického nakupování, otvírá se 1. srpna v 10 hodin, Kravařova 8, Prostějov.

Úterý

V červnu se na parkovišti u prodejny Lidl v Anenské ulici v Prostějově objevily retardéry. Řetězec se totiž rozhodl parkoviště ohradit a vybírat parkovné. Retardéry měly zmizet spolu s otevřením zrekonstruované prodejny v Újezdu. Proč se tak nestalo, se redakce zeptala tiskové mluvčí řetězce Zuzany Holé. „Po nedávném otevření zrekonstruované prodejny v ulici Újezd budeme nyní parkování u prodejny v Anenské ulici nějakou dobu sledovat. O případném odstranění retardérů bude rozhodnuto později po vyhodnocení situace. Naším cílem bude v každém případě zajistit našim zákazníkům po celý den dostatečný počet volných parkovacích míst pro jejich pohodlný nákup," sdělila Holá. V červnu ovšem uvedla, že opatření bylo zavedeno po dobu uzavření druhé prostějovské prodejny.

Středa

Současnému dodavateli končí smlouva, proto je třeba vyhlásit další zadávací řízení. Předmětem zakázky je poskytování služby SENIOR TAXI v Prostějově na období dvou let – od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2019. „Konkrétně se jedná se o zvýhodněnou přepravu občanů města Prostějova – seniorů ve věku 65 let a starších, na určená přepravní místa v rámci katastrálního území města Prostějova a jeho městských částí. Konkrétně jde o trasy do nemocnice, polikliniku, ordinace obvodních a odborných lékařů, náměstí T. G. Masaryka na úřady, pobočky České pošty, hřbitovy a zařízení poskytovatelů registrovaných sociálních služeb. Jízdy budou uskutečňovány v pracovních dnech v době od 6.30 do 15.30 hodin,“ vyjmenoval náměstek primátorky Pavel Smetana. Dle jeho slov je o tuto službu zájem a lidé ji hojně využívají. „Oslovovat budeme tři možné dodavatele. Firmu, která v současnosti službu provádí a další dva subjekty. Nabídky budou hodnoceny na základě ekonomické výhodnosti. Posuzovat se bude cena za jeden kilometr jízdy, kvalita a přístupnost objednávkového systému,“ dodal vedoucí Odboru sociálních věcí Magistrátu města Prostějova Jaroslav Svozil.

Čtvrtek

Na absenci cyklostezky v Plumlovské ulici v Prostějově u kruhového objezdu u benzinové čerpací stanice upozornil na nedávném jednání zastupitel Petr Lysek. Podle radních je její vybudování otázkou majetkových vztahů. „Bohužel část pozemků kolem objezdu nepatří městu, je v majetku čerpací stanice. Vedeme ale jednání, aby zde cyklostezka mohla být vybudována," konstatoval náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Pátek

Bez obav mohou i nadále vyrazit lidé na Plumlovskou přehradu u Prostějova. Voda podle posledních odběrů vzorků je zde stále čistá a vhodná ke koupání. Vzorky na přehradě vyhodnotili hygienici 24. července. „Podle těchto vzorků je voda ve vodní nádrži Plumlov vhodná ke koupání, je to voda nezávadná s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Má vyhovující smyslově postižitelné vlastnosti. Oproti posledním odebraným vzorkům je zde situace stále stejná, neliší se," řekla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice Eva Čehovská. Až na drobné výkyvy se čistá voda udržela v Plumlovské nádrži po celé loňské prázdniny. Doufejme, že tomu tak bude i letos.

Sobota

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalili v Kania kečupu z Lidlu jen minimum rajčatového podílu. Podle vyhlášky, která v tuzemsku platí, by tento kečup ani neměl být nazýván kečupem. Inspektoři ve středu nařídili stáhnout ze všech obchodů řetězce Lidl „Kania Curry Ketchup Mild“ s označením data minimální trvanlivosti do 28. 4. 2018. „Podíl rajčatové sušiny musí být u kečupu minimálně 7 procent, analýza ale prokázala tento podíl pouze v hodnotě 3,5 procenta,“ konstatoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

(red)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce