Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPrimátor: spustíme rozklikávací rozpočet

Primátor: spustíme rozklikávací rozpočet
21.11.2013 14:52

Prostějov – Pár ťuknutí na klávesnici a bude možné nahlédnout do jednotlivých rozpočtových položek radnice a kontrolovat, jak se vedení města daří plnit plánované příjmy a výdaje. Prostějov se už brzo přiřadí k těm, kdo mají takzvaný rozklikávací rozpočet.

Chcete vědět za co město utrácí, jak se daří plnit naplánované investice, kudy a jak tečou peníze z rozpočtu města a kolik financí se třeba vrací zpět do jednotlivých rozpočtových položek? Bude stačit pár jednoduchých kliků na klávesnici počítače a kdokoliv najde na městských webových stránkách přesné hospodaření magistrátu. Revoluční novinka, která odbourá nepřehledné tabulky, by měla být lidem k dispozici už v rámci nového rozpočtu na příští rok.

Pár nutných úprav

„Technické řešení si vyžádá 178 tisíc korun. Přepokládám, že jakmile odsouhlasíme rozpočet na následující rok, už bude možné do něj takto nahlížet,“ slíbil primátor Miroslav Pišťák. Prostějov bude patřit k hrstce měst u nás, která mají takto otevřené hospodaření. „Lidé si budou moci průběžně ověřovat, jak se nám daří plnit příjmy, ale i výdaje. Po každém kliknutí se nahlížející dozví i vysvětlení například toho, proč jsme ty či ony finance nečerpali a co s nimi dál bude,“ dodal primátor Pišťák.

Co možná největší průhlednost

Cílem rozklikávacího rozpočtu je poskytování informací o předpokládaných nákladech a skutečných výdajích ve všech kapitolách rozpočtu. Míra detailu zobrazených informací ale musí být taková, aby nebyly poškozeny zveřejněné subjekty. Nový typ rozpočtu už využívají jak v Praze, tak v Liberci, Novém Městě na Moravě, Semilech nebo třeba v Českých Budějovicích. (kaa)

Ilustrační foto. archiv

Diskuze

RC 22.11.2013 15:36
Zase jenom kecy o transparentnosti, asi pánové a dámy z radnice neví, co to slovo znamená. Všichni víme, jak se rozdělují zakázky "spřáteleným firmám", stejně jako místa úředníků. Viz "velmi spravedlivé" VŘ na referenta OP. (Redakčně zkráceno.)
HN 21.11.2013 17:40
Sliby jsou to pěkné. KDE JE ALE NÁVRH ROZPOČTU 2014? Seminář k rozpočtu 2014 bude zase neveřejný a schvalovat se bude 17.12. zase ve vánoční shodě, zato opět s miliony pro sport. ZVEŘEJNIT HNED na stránkách města. Snadno se slibuje něco, co bude platit až příští volební období. Děkuji.

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce