Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPracujeme na smíření, vzkazují opatrně Prostějov a Držovice

Pracujeme na smíření, vzkazují opatrně Prostějov a Držovice
08.03.2013

Prostějov/Držovice - Rozjitřené vztahy mezi Prostějovem a Držovicemi by se mohly postupně zklidnit. Nasvědčuje tomu schůzka starostky Blanky Kolečkářové s primátorem Miroslavem Pišťákem. Jednali ovšem za zavřenými dveřmi a ani jeden z nich nechce říci, zda skončí několikaletý soudní spor o majetek. Kolečkářová naznačuje snahu o zklidnění situace, primátor naopak nechce, aby vše vyznělo jako „zakopávání válečné sekery".

Město i odtržená obec mají mezi sebou stále nevyřízené účty. Mají podobu nedořešeného majetkového vyrovnání, ve hře je deset milionů korun. Obci, která se osamostatnila v roce 2006, odmítlo město tak vysokou částku dát a samo přišlo s návrhem na mimosoudní vyrovnání ve výši 2,9 milionu. Držovice to odmítly. Teď má spor na stole odvolací Krajský soud v Brně. Letitá jednání, která jakoby neměla konce, snad nyní přece jen dospějí ke kompromisu.

Za zavřenými dveřmi

Středeční schůzka mezi primátorem Miroslavem Pišťákem a starostkou Držovic Blankou Kolečkářovou překvapila. Odpověď na otázku, zda se jednalo o dořešení majetku, si však primátor nechává pro sebe. „Setkali jsme se na zdvořilostní schůzce. Sejdeme se znovu, poté co starostka Držovic připraví nějaké body a návrhy, o kterých budeme mluvit. Pokud půjde o věci v zájmu obou obcí, jsme s kolegy připraveni jednat. Nechci ale předbíhat, zatím totiž přesně nevím, s čím paní starostka přijde. Bezesporu i já jsem pro dobré sousedské vztahy. Nechci ale, aby vše vyznělo jako nějaké zakopávání válečné sekery," uvedl ve čtvrtek Miroslav Pišťák.

Spor bych rád ukončila

Poněkud sdílnější byla Blanka Kolečkářová. Nejenom by prý ráda nastartovala novou etapu vzájemné spolupráce, ale také ukončila soudní spor. „Za celou dobu, co je primátor ve funkci, jsme se osobně nepotkali. Je tedy dobré se alespoň v půli funkčního období sejít a říci si pár slov o sousedské spolupráci," nastínila Kolečkářová, která neskrývá snahu o ukončení dlouholetého sporu o majetek. „Přišla jsem nabídnout, abychom více spolupracovali. Lidé narovnání vztahů jistě uvítají. Konkrétní kroky zatím ale neprozradím. Neříkám, že obec a město vždycky jednali dobře. Rozvody neprobíhají vždy klidně. Je na nás obou, abychom vztahy urovnali," tvrdí Kolečkářová a slibuje, že o dalších krocích bude veřejnost informovat.

Celou kauzu redakce iprostejov.cz nadále sleduje.

(kaa)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce