Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPozor na procházce! Aktivita klíšťat se blíží maximu

Pozor na procházce! Aktivita klíšťat se blíží maximu
30.04.2013 08:21

Prostějovsko – Teplé počasí láká na vycházky, které ale mohou končit velkými problémy. Aktivita klíšťat je těchto dnech velmi vysoká. V neděli má dosáhnout maxima. 

„Po zimě jsme poprvé vyrazili na chalupu. Těšili jsme se, že si užijeme krásné dny v přírodě a hned první den večer jsem si našel přisáté klíště,“ vzpomíná na rok starou záležitost vysokoškolák Jakub, který z Prahy přijel za rodiči na malý oddech. Brzy na všechno zapomněl, ale přišly potíže. „Po čase jsem začal mít horečku a na předloktí se mi objevila rudá skvrna s bílou tečkou uprostřed. Bylo mi jasné, o co jde,“ vzpomíná Kuba, jemuž infikované klíště vážnější onemocnění naštěstí nezpůsobilo.

Listnaté a smíšené lesy

Typickým biotopem roztoče, který přenáší zejména lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu, jsou listnaté a smíšené lesy, křoviny nebo třeba porosty na okrajích vodních toků. Asi třicet let je v regionu známé ohnisko klíšťat například na Velkém Kosíři.

„Často se vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí,“ říká Libor Mazánek z oddělení Krajské hygienické stanice v Olomouci. Vzhledem k nárokům na vlhkost, vyhýbají se klíšťata otevřeným, osluněným suchým místům, rašeliništím či v trvale podmáčenému terénu. S rostoucí nadmořskou výškou jejich populace klesá.

Ohnisko je třeba na Kosíři

S popularitou očkovacích vakcín výskyt klíšťové encefalitidy klesá, nicméně je třeba si dávat pozor. „Doporučil bych hlavně postarat se o kočky a psy, kteří trávu prolézají a potom klíšťata zavlečou do zahrad. Klíště samo na zahrádku nepřijde. Ráno vyleze na trávu a číhá. Večer zase zalézá. Na dlouhé trasy se nevydává. Pokud jej zvíře donese v srsti domů, může se přisát i na člověka,“ varuje Libor Mazánek.

Aktivitu klíšťat sledují hygienici na svých webových stránkách. V těchto dnech by lidé měli být obzvláště na pozoru.

 

úterý

středa

čtvrtek

pátek

sobota

neděle

 

30.4.

1.5.

2.5.

3.5.

4.5.

5.5.

Stupeň aktivity

9

8

8

8

9

10

       

(zdroj: khsol)

„Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem. Je-li infikováno, zvyšuje se i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou boreliózou,“ doplnil Mazánek. (kaa)

Ilustraní foto: archiv

Stupně aktivity klíšťat

Stupeň 1 a 2 = malé riziko

Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů a křovin s bylinnou vegetací je dobré zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas se prohlédnout, zejména kalhoty. Večer a ráno je nutná prohlídka těla.

Stupeň 3 a 4 = mírné riziko

Stupeň 5 a 6 = středně velké riziko

Tady odborníci radí použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech.

Stupeň 7 a 8 = velké riziko

Opět repelent a opět varování nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.

Stupeň 9 a 10 = nejvyšší riziko

Použití repelentu. Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat. (zdroj: Státní zdravotní ústav)

 


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce