Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPozor na hrnečky. Jsou jedovaté, varuje ministerstvo

Pozor na hrnečky. Jsou jedovaté, varuje ministerstvo
13.07.2019 07:24

Před sadou skleněných hrnečků varuje české ministerstvo zdravotnictví. Nebezpečné hrnky značky Smart Cook jsou zdobené kvítky a prodávají se v papírovém boxu. Podle odborníků uvolňují toxické kovy, které mohou otrávit organismus včetně ledvin, jater nebo třeba i celého nervového systému.

Pozor na sadu skleněných hrnečků značky Smart Cook, která se může nacházet na českém trhu. Z okraje pro pití se uvolňuje kadmium a olovo. Na stránkách českého ministerstva zdravotnictví lze nalézt informaci o konkrétních hodnotách. Z okraje hrnečku se uvolňuje 13 miligramů kadmia a 190 miligramů olova. V prvním případě je povolený limit 0,2 miligramu, ve druhém jsou to miligramy dva. Limity jsou tedy překročené mnohonásobně.

„Výrobek pro obsah těchto prvků nesplňuje požadavky závazných předpisů. Materiály a předměty musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí," uvádí ministerstvo.

Pokud už nebezpečnou sadu máte doma, hoďte ji raději do koše. Při pití z hrnečků totiž mohou toxické kovy proniknout do těla a způsobit pořádné potíže. Kadmium se může hromadit v ledvinách, játrech a hrozí nebezpečí chronických otrav. Olovo je pro změnu rizikové zejména pro těhotné ženy, jelikož dokáže proniknout až k plodu. Hrozit může i poškození ledvin, jater, nervového systému, červených krvinek, cév či svalstva. Při nižších koncentracích dochází k neurologickým poruchám a poškození rozpoznávacích funkcí.

(Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce