Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPostup radnice je pro nás likvidační, říká Leopold Dostál

Postup radnice je pro nás likvidační, říká Leopold Dostál
15.04.2011

Když dva dělají totéž, není to totéž

Čechy pod Kosířem / Prostějov - Neprůhledné výběrové řízení vypsané prostějovskou radnicí na poskytování péče o toulavé psy, o němž jsme nedávno informovali, čeká na rozuzlení. Případem se začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také kontrolní oddělení olomouckého magistrátu. Mezi alarmující skutečnosti patří i to, že nebyly dodrženy zákonné lhůty, psy odvezli strážníci před podpisem smlouvy, která navíc vůbec neměla vzniknout. Přetrvávají také pochybnosti o zákonnosti počínání olomoucké Ligy na ochranu zvířat (LOZ).

Nedodržení předepsaného postupu

Vítězem výběrového řízení, jak jsme již dříve informovali, se stala LOZ. Proti tomu podal druhý účastník řízení, útulek Voříšek z Čech pod Kosířem, odvolání. „Odvolali jsme se v zákonné lhůtě, kdy jsou povinni nám do deseti dnů odpovědět. Město Prostějov ale nereaguje a hraje mrtvého brouka, přesto, že na informaci, kdo vyhrál soutěž a za jakých podmínek, máme právo," nechápe mlčení radnice Leopold Dostál, vedoucí útulku.

Ukvapená smlouva a transport

Jak potvrdila tisková mluvčí radnice Jana Gáborová, nová smlouva s LOZ byla podepsaná k prvnímu dubnu. Nad tím ovšem Leopold Dostál žasne: „Oni vůbec smlouvu podle zákona nesměli podepsat, protože veřejná soutěž není ukončená." Navíc všechny prostějovské psy z útulku v Čechách pod Kosířem odvezla městská policie už několik dní před podpisem této smlouvy.

Zisk versus neziskovost

Leopold Dostál považuje činnost olomoucké LOZ na neoprávněné podnikání a v této souvislosti cítí nerovné podmínky pro účast ve výběrových řízeních. Tomu oponuje Ivan Puhač, předseda výboru LOZ Olomouc: „Nepodnikáme a nikdy jsme nepodnikali, jsme dle zákona registrováni v Registru ekonomických subjektů. K provozu útulku není živnostenský list třeba. Jsme nezisková organizace, která samozřejmě dle zákona může tvořit zisk, ale neziskovost spočívá v tom, že veškerý zisk je použit na naši činnost, žádné dotace nedostáváme."

Advokátní kanelář Lichnovský komentuje:

„Jelikož LOZ je vedena MV ČR jako občanské sdružení, pak se lze domnívat, že se jedná o občanské sdružení ve smyslu zákona č. 83/1990Sb., o sdružování občanů, ve znění platných předpisů. Zde je mimo jiné zakotveno, že ustanovení tohoto zákona se vztahuje pouze na soukromoprávní osobní korporace založené za jiným účelem než je podnikání. Logickým výkladem je tedy zřejmé, že účelem fungování a činnosti LOZ ČR nebude dosažení zisku."

Likvidace?

„Podle našich informací se o podnikání jedná, podali jsme proto podnět na prošetření. My bychom také uvítali možnost neplatit státu daně z příjmu a DPH," podotýká Dostál, „zisk jsme používali na splacení úvěru, který jsme si na vybudování útulku v Čechách pod Kosířem museli vzít. Mimochodem vznikl na podnět města Prostějova. Teď je ale téměř prázdný, což je pro nás likvidační. Chceme se bránit všemi dostupnými prostředky."

Milionové příjmy

Jak potvrdil tiskový mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák, LOZ dostává od města Olomouce ročně kolem 2 000 000 korun. Zhruba 800 000 pak loni zaplatilo město Prostějov. Vzhledem k tomu, že jsou do olomouckého útulku voženi i psi z dalších obcí, roční příjem určitě přesahuje tři miliony korun.

„Pokud obrat přesáhne milion, musí být plátci DPH. Zajímalo by mě, jak se s tím vypořádali. Olomoucká LOZ DPH podle mých informací neplatí," poukazuje Dostál. Ivan Puhač považuje tuto informaci za nesmysl.

Sponzorské dary

„Zaráží mě, že přesto, že na každého psa dostává útulek Voříšek od města Prostějova fakturovanou částku, ve které je zakomponován i zisk, mají na webové stránce žádost o pomoc sponzorů," diví se Puhač. K tomu Leopold Dostál podotýká: „Je to v pořádku, všechno daníme darovací daní." Připomíná, že o pomoc sponzorů žádá LOZ na svém webu rovněž.

Pracovní síla

Ivan Puhač nejprve tvrdil, že lidé pracující v olomouckém útulku tak činí bez nároku na mzdu nebo odměnu. Později připustil, že někteří z nich jsou zaměstnanci.

Čekání na verdikt

Případem už se začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a kontrolní oddělení olomouckého magistrátu. To je také podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové důvod, proč jsme neobdrželi další vyjádření: „Do doby vyřešení se k vašim otázkám nebudeme vyjadřovat."

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář

Další články:související kauzy |
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce