Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPomocná ruka na pomoc starým a handicapovaným občanům pomáhá již 20 let

Pomocná ruka na pomoc starým a handicapovaným občanům pomáhá již 20 let
23.05.2019 08:24

Jednoho zářijového dne roku 1999 se v Prostějově sešlo pod vedením Jaroslava Švendy a Miluše Hovorkové několik lidí, kteří se dali do realizace plánu na občanské sdružení, jež by uspokojovalo potřeby občanů starých, chronicky nemocných a se zdravotním postižením v regionu Prostějov. Vzniklo tak občanské sdružení Pomocná ruka na pomoc starým, chronicky nemocným, zdravotně postiženým a handicapovaným občanům. V roce 2017 si sdružení upravilo název a používá i zkrácený Pomocná ruka, z.s.

Pomocná ruka zajišťuje terénní sociální službu osobní asistence. Pečujeme o seniory, dospělé osoby s chronickým onemocněním a dospělé osoby s tělesným postižením. Naše služby zahrnují i péči o nemocné po návratu z nemocnice, o seniory čekající na umístění do domova důchodců nebo o těžce nemocné, kteří chtějí dožít ve svém domově bez nutnosti ústavní péče, sdělila nám ředitelka organizace Miluše Hovorková a poslala dopis jedné z dlouholetých uživatelek, z něhož uvádíme: „Osobní asistence mi přináší doslova pohodu a jistotu v mé tíživé zdravotní situaci. Zdravý člověk si sotva dokáže představit stav, kdy si nemůže sám provést například osobní hygienu. Je těžké se psychicky vyrovnat s tím, že při tak intimních záležitostech mi musí pomáhat cizí osoba, proto je pro mě velmi důležitý lidský přístup mé osobní asistentky. Je velice ohleduplná a laskavá, a tím pádem je mi velikou psychickou oporou nejen při výkonu každodenní domácí asistence, ale rovněž při doprovodech na častá lékařská vyšetření. Služba osobní asistence je pro mě v současné době nepostradatelnou součástí mého života“.

Osobní asistence je poskytována v domácnosti uživatele, v době a čase, který si uživatel sám určí. Asistent pomáhá v zabezpečení základních biologických a společenských potřeb: při osobní hygieně, při zajištění stravy a chodu domácnosti, doprovody k lékaři a jiné instituce, vycházky, četba, společenská zábava, dohled u lůžka ležícího uživatele, dohled nad podáním léků aj. Osobní asistence pomáhá uživateli při uplatňování jeho práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí včetně poskytnutí bezplatného sociálního poradenství, např. pomoc s vyřízením žádosti o příspěvek na péči.

V současné době má spolek sedmnáct osobních asistentů, kteří zajišťují péči u uživatelů nejenom v samotném městě, ale i v regionu, např. v Kostelci na Hané, Vranovicích, Doloplazech, Žešově, Seloutkách, Otaslavicích či Krumsíně.

Organizace také pořádá ve spolupráci s Diakonií Broumov charitativní sbírky starého šatstva a jiného materiálu. Nejbližší sbírka proběhne ve čtvrtek 19. 9. na základní škole Jana Železného, Sídliště svobody od 10 do 15 hodin. Každoročně v květnu, letos 11. 5. ,proběhla i zábavná sportovní akce pro děti a mládež se zdravotním postižením, která byla zaměřena na vzájemnou integraci osob s postižením z Klubu Radost a osobami se sociálním handicapem z Dětského domova Plumlov, na rozvoj a prohlubování jejich dovedností jak tělesných, tak duševních, na překonávání bariér a začlenění do kolektivu.

Pomocná ruka je financována z dotací MPSV prostřednictvím Olomouckého kraje a finanční podpory magistrátu města Prostějova. Aktivity spolku podporují i firmy a podnikatelé z regionu.

Pomocnou ruku najdete na adrese Prostějov, Školní 32, mob. 734 575 711. (red)

Foto: PR z.s.


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce