Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPolicisté zachránili muže z hořící budovy. Udělal by to každý, říkají

Dne 19. října 2018 v jednu hodinu ráno dostali policisté oznámení o požáru domu za hlavním nádražím v Prostějově. První na místě byli policisté Ondřej Procházka a Tomáš Tříska. Že se nahlášený požár změní na záchranu lidského života, při výjezdu na místo ani jeden z nich ještě netušil.

„Protože Prostějov známe a věděli jsme, kde se daná lokalita přesně nachází, byli jsme na místě dřív než hasiči. A také jsme věděli i to, že v budově, kterou zachvátily plameny, spávají bezdomovci, proto jsme neváhali a hned jsme šli dovnitř. Když jsme tam vběhli, byla jedna místnost už celá shořelá. V místě, kde bylo ohnisko, se běžně pohybují osoby, ale v době našeho vstupu tam naštěstí už nikdo nebyl. Věděli jsme, že dál je ještě jedna místnost, kde také lidé spávají,“ začíná své povídání o případu Tomáš Tříska (na titulní fotce vlevo). „Tušili jsme, že uvnitř někdo bude. Našli jsme uvnitř jednoho muže, kterého jsme vytáhli ven, dali jsme mu první pomoc a pak už přijeli hasiči. Ten muž byl sice relativně pořádku, když jsme ho táhli ven, ale vzhledem k tomu, že byl opilý, mohlo se mu v hořící budově stát cokoliv,“ dodává Ondřej Procházka.

„Nebyl čas na váhání. Věděli jsme, kde to je, tak jsme okamžitě šli dovnitř. My jsme si vlastně ani moc nepřipouštěli, že by se nám uvnitř mohlo něco stát, že by na nás mohlo například něco spadnout. Člověk v té chvíli zkrátka jedná. Já si myslím, že by to udělal každý, pokud by se v podobné situaci ocitl. Muže jsme zachránili a žije dodnes," vzpomínají na nebezpečný zásah. Spolu s nimi se na záchraně muže podíleli ještě nadstrážmistr Petr Tesárek a nadstrážmistr Rostislav Petržela. Po zásahu skončil Tomáš a další dva policisté v nemocnici na vyšetření. Nadýchali se zplodin, naštěstí ale bez následků.

Jejich čin vedení Policie odměnilo finančně. Na únorovém oceňování policistů byli vyhlášeni vítězi kategorie Čin roku 2018, dostali medaili za záchranu lidského života, diplom, hodinky a další pozornosti.

Nadstrážmistr Tomáš Tříska se narodil 31. července 1989 ve Vyškově. Je vystudovaný architekt nábytku. Po krátké praxi ve výrobě šel k policii, kam nastoupil 1. listopadu 2016.

Nadstrážmistr Ondřej Procházka se narodil v Prostějově 18. ledna 1998. Vystudoval uměleckého řezbáře v Tovačově a k policii nastoupil hned po maturitě v srpnu 2017.

Chlapi, děkujeme a gratulujeme. (ber)

Foto: PČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU
30.05.2019 06:32

Dne 19. října 2018 v jednu hodinu ráno dostali policisté oznámení o požáru domu za hlavním nádražím v Prostějově. První na místě byli policisté Ondřej Procházka a Tomáš Tříska. Že se nahlášený požár změní na záchranu lidského života, při výjezdu na místo ani jeden z nich ještě netušil.

 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce