Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPolicista, kterému vjela do cesty řidička, před soudem mlčí. Na nehodu si prý nevzpomíná

Policista, kterému vjela do cesty řidička, před soudem mlčí. Na nehodu si prý nevzpomíná
14.05.2013 15:49

Prostějov - Po roce šetření začal soud s řidičkou, která údajně zavinila vážnou dopravní nehodu policistů. Jeden z nich se vážně zranil, služební auto bylo zcela zničené a rozbitá zůstala i okolní vozidla. Divoké pronásledování motorkáře si ovšem policisté údajně nepamatují. U Okresního soudu v Prostějově vypovídali při úterním hlavním líčení svědkové události. Obhájce zpochybnil, že policejní auto mělo přednostní právo jízdy. 

Hlavního líčení, které vede soudkyně Adéla Pluskalová, se kromě zástupců žaloby a obhajoby zúčastnili oba policisté, kteří motorku stíhali, i řada svědků. K účastníkům řízení patří také deset poškozených, jimž havárie způsobila finanční ztrátu. Škoda se nejspíš vyšplhá k jednomu milionu.

Řidička, která policistům vjela do cesty loni 28. března ve Vrahovicích, neumožnila podle státního zástupce Ondřeje Frgala průjezd vozidlu s právem přednosti v jízdě, nesledovala situaci při provozu a má tak na svědomí nejen značnou škodu, ale i těžkou újmu na zdraví.

Výpovědi svědků

První hlavní líčení nabídlo výpovědi svědků. Měli za úkol popsat průběh nehody tak, jak ji sami zaregistrovali. Policejní auto mělo podle nich zapnuté výstražné signální zařízení, a to jak světelné tak zvukové.

„Jela jsem asi padesátkou, když mě míjela motorka. Na ní byli dva lidé a podle dlouhých vlasů soudím, že vzadu seděla dívka. Motorka jela opravdu hodně rychle. Doba, než kolem projeli policisté, byla poměrně dlouhá. Uviděla jsem je ve zpětném zrcátku docela pozdě. Nad poznávací značkou jim blikala modrá světla,“ popsala jedna z přítomných svědkyň. Kromě modrých světel měla policejní škodovka zapnutou i houkačku.

„Jeli jsme v koloně a byli asi čtvrtí nebo pátí. Na houkačku mě upozornila přítelkyně. Pak už kolem nás proletěl motorkář. Možná čtyři vteřiny nato jeli policisté. Houkačku asi slyšeli i ostatní řidiči, protože se začali tlačit doprava k chodníku, aby uvolnili cestu,“ uvedl další očitý svědek. 

V zrcátku jsem nic neviděla

Olga Pospíšilová, která měla nehodu zavinit tím, že vjela pronásledovatelům ve služebním autě do cesty, prý ve zpětném zrcátku nic neviděla.

„Nejsem si vědoma žádné chyby. I dnes bych jela stejně. Jsem si jistá, že jsem se dobře dívala. Policisty jsem neviděla. Motorku ano, a to asi z dvou set metrů. Modrá světla policejního auta jsem spatřila, až bylo ode mne asi padesát metrů. Jela jsem velmi pomalu,“ vyjádřila se mladá žena.  

Policejní řidič mlčí

Slovo u soudu dostali i zasahující policisté. Řidič služebního auta ale usoudil, že lepší bude mlčet a do události, i navzdory naléhání soudkyně Adély Pluskalové, státního zástupce Ondřeje Frgala a obhájce Martina Kalabise, odmítl vnést světlo. Jak tvrdil, střet si nepamatuje. Nakonec se ale přece jen trochu rozpomněl: „Vybavuji si chvíli, kdy okolní auta zpomalují a téměř stojí. Byl jsem přesvědčen, že mě všichni vidí.“

Proč se dvojice policistů za motorářem vůbec pustila a jakou rychlostí jeli, opět odmítl komentovat. Jeho kolega, velitel vozu a těžce zraněný policista, si na nehodu také nevzpomíná. Na přání obhajoby ale popsal vybavení modrého policejního vozu. Na jeho vadách pak obhájce Martin Kalabis postavil obranu své klientky.

Obhájce: Policejní auto nemělo právo přednostní jízdy

Jak se shodli všichni přítomní, služební škodovka měla sice zapnutou houkačku a modrá světla, ale ta byla umístěna na přední palubové desce. Podle obhajoby, která předložila znalecký posudek k vybavení vozidla, toto označení nepostačovalo na takzvané právo přednosti v jízdě. Policisté měli jet maximálně padesátkou a v křižovatce rozhodně nepředjíždět. Navíc, podle obhajoby, nebylo auto uzpůsobeno provozu na pozemních komunikacích.

Připomínky padly na adresu airbagů i tmavého zabarvení skel, které omezovalo výhled policistů. „Co považuji za stěžejní, je výstražné světelné vybavení auta. Světla musí být vidět v okruhu tři sta šedesáti stupňů kolem vozidla, což se tady nestalo. Navíc musí být umístěno na nejvyšším bodě karoserie. Ani toto nebylo splněno. Z tohoto pohledu se jedná pouze o doplňková výstražná světla. Podle další specifikace vyhlášky nemělo toto auto právo přednostní jízdy,“ konstatoval obhájce Martin Kalabis.

Odročené jednání

Soudkyně po několika hodinách jednání odročila. „V dalším líčení bude vypovídat poslední svědkyně, k dispozici budou znalecké posudky, soud posoudí i video nahrávky,“ uzavřela první líčení Adéla Pluskalová. (kaa) 

Obviněná žena předstupuje před soud. Foto: A. Kajlíková

Nehoda se odehrála minulý rok na jaře ve Vrahovicích. Foto: archiv PČR

Čtěte také:

Žena, která vjela do cesty policistům stíhajícím motorkáře, má na krku žalobu

Kdo je viníkem zběsilé honičky? Slovo dostane znalec

Vrahovická nehoda ve faktech

Zraněného policistu transportovali do Ostravy, nehodu vyšetřuje generální inspekce

Policista, kterému vjela do cesty řidička, před soudem mlčí. Na nehodu si prý nevzpomíná Policista, kterému vjela do cesty řidička, před soudem mlčí. Na nehodu si prý nevzpomíná Policista, kterému vjela do cesty řidička, před soudem mlčí. Na nehodu si prý nevzpomíná

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce