Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPodvodníci se snaží obohatit na úkor seniorů

Podvodníci se snaží obohatit na úkor seniorů
10.02.2018 06:30

Domnělé vrácení přeplatku za vodu, plyn či elektřinu - to jsou zřejmě nejčastější legendy, které podvodníci při „jednání“ se seniory využívají. Druhou nejpoužívanější je pak „vnuk“. V takovém případě se podvodníci vydávají za příbuzné, kteří se dostali do svízelné situace a nutně a rychle potřebují peníze.

Policie stejně jako distribuční společnosti již roky před takovými podvodníky varují a upozorňují, že jejich pracovníci nikdy přeplatky nenosí a nedoplatky nevybírají osobně v hotovosti.

Jeden naprosto čerstvý případ hovoří za všechny:

„Ve středu 7. února 2018 navštívila v obci na Prostějovsku pětaosmdesátiletého muže neznámá žena. Pod smyšlenou legendou vrácení přeplatku za spotřebu vody se vloudila k muži až do bytu. Během rozhovoru odvedla jeho pozornost a následně mu odcizila finanční hotovost 35 tisíc korun z peněženky ležící na stole,“ popsal čerstvý případ policejní mluvčí František Kořínek a doplnil, že jde o ukázkový příklad, jak se často podvodníci snaží obohatit na úkor dříve narozených spoluobčanů.

Rady policistů, jak takovému okradení zabránit uvádí tiskový mluvčí policistů František Kořínek: 

  • Protože jsou tito podvodníci velice „šikovní“ a přesvědčiví, senior navyklý na jiné vzorce chování téměř nemá šanci při rozhovoru s nimi uspět. Proto základní radou policistů je nemít v domácnosti vyšší finanční částky než nezbytné na běžný provoz. Většinou se tak bude jednat o částky v řádu jednotek tisíců. Vyšší částky patří do banky.

  • Druhou radou je důsledně dodržovat pravidlo nikoho cizího do bytu nepouštět. A to nejen nepouštět, ale vůbec neotevírat dveře. V České republice jsme zaznamenali i případy, kdy byl senior neznámým návštěvníkem ve vlastním bytě surově napaden. Z tohoto důvodu doporučujeme se vždy nejdříve přesvědčit, kdo stojí za dveřmi. K tomu můžeme použít velice jednoduchá a levná zařízení, jako jsou dveřní kukátko, nebo dveřní řetízek. Zaběhnutou praxí distribučních firem je, že před potřebnou návštěvou například z důvodu revize či odečtu měřičů, zákazníka dopředu upozorní. Při návštěvě takového pracovníka pak požadujte jeho služební průkaz. V případě podezření pak doporučujeme věc telefonicky ověřit na zákaznické lince společnosti.

  • V případě jakéhokoli podezření na podobné jednání, by mělo být samozřejmým také oznámení na Policii ČR. Ilustrační foto: Policie ČR


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce