Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPodaří se zachránit stařičký domov důchodců?

Podaří se zachránit stařičký domov důchodců?
31.12.2012

Určice - Naděje na záchranu budovy, která v minulosti sloužila jako domov důchodců je stále větší. Zdejším radním se podařilo budovu, která doposud patřila hejtmanství odkoupit a zhruba do tří let by tady měla proběhnout obnova. Po opravách bude objekt opět sloužit potřebným.

Nejdříve chudobinec, sirotčinec, později domov pro psychotické ženy a domov důchodců. Dnes chátrající budova stále více hyzdí střed obce. Situaci se místní snažili dlouho zvrátit a nakonec se jim podařilo od Olomouckého kraje dům získat. Zdejší kasu to stálo více než 750 tisíc korun.

Přípravy na obnovu jsou v plném proudu

„Čeká nás spousta práce," uvedl starosta Vlastimil Konšel s tím, že nejdříve se musí připravit projekt na kompletní opravu. Práce by podle jeho odhadů mohly začít nejpozději do tří let. „Pokud to bude dříve, budeme jen rádi," dodal Konšel.

S financemi pomohli i místní lidé

Budova, jejíž vznik se datuje do roku 1872 by v budoucnosti opět měla sloužit těm, co ji v minulosti nejvíce využívali - seniorům. Obec ji od Olomouckého kraje získala za 753 tisíc korun a na nákup si vzala úvěr. Sami zdejší lidé uspořádali sbírku, která finančně doplnila potřebné peníze, nutné na zakoupení historického objektu. Tady se podle starosty Konšela vybralo 31 tisíc korun.Přesto, že chvíli hrozilo, že dům získá soukromý vlastník, dnes je jasné, že bude obecním majetkem. „Jsem moc rád, že se dobrá věc podařila a hejtmanství nám takto umožnilo budovu získat. Myslím si, že v rukou soukromníka by mohlo nastat riziko, že by dům nesloužil zdejším lidem. Co potřebujeme totiž velice, je domov pro důchodce a teď ho snad budeme mít," uzavřel starosta Konšel.

(kaa)

Ilustrační foto: OÚ Určice


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU

Vážení čtenáři, pokud váš vzkaz obsahuje velmi ostrou kritiku
nebo dokonce obvinění z protiprávního jednání konkrétních
osob nebo organizací, je nezbytné, abyste na sebe uvedli
aspoň jeden platný kontakt (výhradně pro potřeby redakce).
Napomůžete tím zveřejnění.

Jméno:
E-mail:
Komentář:
 

kod

     
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce