Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPo polích se prohání přemnožení hlodavci

Po polích se prohání přemnožení hlodavci
28.02.2014 06:06

Prostějovsko – Zemědělství je jako sázka do loterie. Jednou je zima třeskutá, podruhé zase bez srážek, jindy pro velkou vlhkost rostliny pohnijí. Faktem ovšem je, že si počasí v posledních letech s hospodáři zahrává. Ani letos nejsou spokojeni. Volají po dešti a bojí se přemnožených hlodavců.

Zima téměř bez sněhu a většího deště. Pokud v následujících dnech nezaprší, mohlo by se to odrazit na úrodě, zní od zemědělců regionu. Zdá se, že spokojeni nejsou nikdy. Faktem ale je, že v posledních pár letech s nimi příroda hraje nerovnou hru.

„Je to tak trochu loterie. My se bojíme všeho (smích). Lidé budou říkat, že zemědělci zase nejsou spokojeni. Je to tak. Ideální počasí bývá málo. Letos nás trápí nedostatek vláhy. Nebyl sníh a pršelo skutečně jen minimálně,“ posteskl si předseda zemědělců v Plumlově Vladislav Spurný, který je ale optimista a pokud přijde alespoň trocha deště, nevidí začátek sezony špatně.

„Celou zimu řepka i pšenice vegetovaly bez oddechu. Všechno pěkně roste. Ovšem o nějaké klidové pauze se mluvit nedá. Rostliny jsou venku a nalité. Už teď začínáme přihnojovat, aby byla zásoba. Když se podíváte za traktor, tak na poli se za ním nedělají vůbec žádné koleje. Vodu bychom přivítali,“ zmínil Spurný.  

Hraboši a plíseň budou problém

Podobného názoru jsou hospodáři ve Vrahovicích, i ti mají problém s vláhou. „V lednu nám tady asi dva dny pršelo. Pak zamrzlo. Tedy alespoň něco vláhy zůstalo. Všechno zlé je ale na něco dobré. Mráz orbu roztrhal a tak můžeme lehčeji set,“ nechal se slyšet předseda Josef Vytásek. V těchto dnech i tady přihnojují a už zítra začnou chystat setbu.

„Zatím to nevypadá, že by zima nadělala nějaké škody. Na hodnocení je ale ještě brzo,“ nechce předjímat Vytásek. Kromě nedostatku vláhy vidí problém také ve velkém výskytu hlodavců.

„Letos je hodně myší a hrabošů. Musíme počítat s tím, že nějakou škodu udělají. To samé platí o plísních v ozimech. Mírná zima jim přeje,“ pokrčil rameny předseda.

Mráz? Chvíli ano

Zelenající se pole může ještě nepříznivě ovlivnit případný mráz, který se rozhodně vyloučit nedá. Zemědělci se shodují, že pokud bude teplota do minus deseti, pučící rostliny snad vydrží.  

„Ozimy vůbec neměly zimní spánek. Když přišly dva dny mrazů, měli jsme v meteo stanici minus dvanáct. Teplotu měří ve dvou metrech nad zemí. Rostliny tak musely čelit asi minus čtrnácti. To už jsme se začali bát. Ještě stupeň či dva a už bychom se bavili o škodách. Pokud tedy ještě přijde mráz kolem minus pěti až osmi, nemělo by se už nic stát,“ odhadl Vytásek. (kaa)  

Ilustrační foto: archiv   


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce