Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPískovně Ondratice hrozí milionová pokuta. Za břehule

Pískovně Ondratice hrozí milionová pokuta. Za břehule
26.06.2019 08:23

O pískovně u Ondratic se v poslední době hodně mluví. Mohou za to chráněné břehule říčí, které v ní hnízdí. Podle ornitologů bylo ptákům je bráněno ve vstupu do hnízd plachtami. Situaci řeší Česká inspekce životního prostředí. Podle její mluvčí Radky Nastoupilové je ve hře pokuta až milion korun.

Podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku (MOS) Jiřího Šafránka si v pískovně budují břehule hnízda minimálně od roku 2014. Dosud ochránci přírody žádné potíže nezaznamenali. „Jeden z členů MOS si všiml, že v pískovně u obce Ondratice je bráněno břehulím říčním ve vstupu do jejich hnízd plachtami. Břehule říční je jediným druhem břehulí hnízdícím v České republice. Je chráněná zákonem jako ohrožený druh," sdělil Šafránek. Na poplach začali bít ornitologové poté, co se dozvěděli o plánovaném odstřelu pískové stěny i s hnízdy břehulí.

„Plachty tam byly umístěny již před hnízděním. Více se v této situaci k tomu vyjadřovat nebudu. Věci se nyní řeší," řekl jednatel pískovny Zdeněk Marko.

„V pátek 14. 6. 2019 inspektoři zkontrolovali stav na lokalitě hnízdiště břehulí. Odstřel byl proveden pouze ve střední části lomu, část lomové stěny s hnízdištěm břehulí nebyla odstřelem dotčena. Břehule se stále na místě vyskytují a probíhá jejich hnízdění. Vzhledem k tomu, že menší část hnízdních nor břehule byla už před hnízdním obdobím zakryta textilií, a bylo tak zasaženo do přirozeného vývoje zvláště chráněného druhu (bylo zamezeno obsazení zakrytých hnízdních nor), došlo k porušení zákona č. 114/1992, o ochraně přírody a krajiny a ve věci bude po uplynutí lhůty pro podání námitek k protokolu zahájeno přestupkové řízení. Horní hranice možné pokuty je 1 000 000 Kč,“ sdělila PvNovinkám mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Břehule říční, které jsou chráněny zákonem jako ohrožený druh, dříve hnízdily v březích řek. Po umělé regulaci vodních toků jim však místa k hnízdění ubývá. To je i důvodem, proč si tito ptáci našli náhradní stanoviště v pískovnách a dalších těžebních prostorech. V Olomouckém kraji jsou na dvou místech přímo ve stěnách Bečvy, například u Oseku nad Bečvou a také v pískovně u Majetína, kde se nachází 50 až 100 párů. (ber)

Foto: MOS Jiří Boučný

Pískovně Ondratice hrozí milionová pokuta. Za břehule

Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce