Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPilu ve Ptení tíží obrovské dluhy

31.01.2011

Ptení - Pila ve Ptení se sice zvolna rozjela, má ale v současné době velké potíže s přetrvávajícími obrovskými dluhy a nárůstem cen za dřevní hmotu.

Management pily tíží téměř dvousetmilionový závazek vůči státnímu podniku Lesy České republiky (LČR). O oprávněnosti požadavků pila vede soudní spor. Současné vedení pily je neuznává. Dvousetmilionový dluh vznikl v době, kdy Lesy ČR dodávaly pile dřevo. Ředitel pily Jan Vařeka míní, že by ho měly LČR nárokovat u bývalého majitele pily - společnosti CE WOOD. „Javořice se ale v zástavních smlouvách zavázala, že Lesům ČR umožní uspokojit své pohledávky za společnost CE WOOD zpeněžením pily ve Ptení," oponuje Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí LČR.

Pokud se majetek pily rozprodá, cena Javořice výrazně klesne. Věřitelé by se tak ve výsledku dostali k podstatně menšímu objemu peněz. Ani při zachování podniku ovšem není jisté, zda se firma zvládne vypořádat s dluhy podstatně vyššími, než je její majetek. Po Javořici údajně poptává téměř devět set milionů korun devadesátka věřitelů.

Krajský soud v Brně vyzval vedení pily k předložení reorganizačního plánu. Vedení podniku se již dříve finančně vyrovnalo se svými bývalými zaměstnanci a částečně obnovilo provoz. Situaci komplikuje také rostoucí cena dřevní hmoty, které je v současné době na trhu nedostatek.

(dah)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce