Němčice nad Hanou - Unikátní projekt výstavby továrny na separaci tuků z odpadních vod naráží na odpor obyvatel, kteří se po zkušenostech s cukrovarem obávají neblahých důsledků na život města. Ve středu se setkaly na jednání obě protistrany i zástupci města.
Petice
Prezentace výrobny tuku byla původně plánovaná na později, uspíšillo ji sepisování petice nespokojených občanů. Zaznívají obavy o čistotu ovzduší, zápach a hluk, které by se mohly šířit. Obyvatelé mají nedobré zkušenosti jak s provozem cukrovaru, tak s jeho bouráním. Podle Jaroslava Nováka, jednoho z organizátorů petice, nesouhlasí se stavbou provozovny 95 % oslovených občanů. Naopak podle Martina Ernsta je informace na petici zavádějící a nepřesná.
Odpad je surovina
Záměr ve středu obhajovali zástupci investora - firmy Biodam a jejich mateřské společnosti Onivon - a také hosté z Německa, kde je poblíž Dortmundu v provozu obdobná výrobna. Tam se měli možnost zastupitelé Němčic v případě zájmu podívat. Zároveň trvá tato nabídka i pro veřejnost. „Není to kafilerka, nic nebudeme spalovat," přednesl Petr Machač. Toto zařízení má sloužit na výrobu čistého tuku fyzikální separací z odpadních vod obsahujících rostlinné a živočišné tuky a oleje.
Technologie
Proces by měl začínat v hlavní výrobní budově. Do firmy se uzavřenými cisternami přivezou tuky sebrané z čističek. „S vodou se přivezou i příměsi písku či jídla. Ty se musí ve výrobě odpreparovat," uvedl Petr Machač, „ve výsledku ani toto není odpad, ale surovina, která se odváží na další zpracování. Spotřebovává se tu bioplyn, který je vedlejším produktem výroby. Slouží pro výrobu páry." Pachy pohlcuje dřevitá hmota, kterou tuk prochází. Pachový filtr pracující na tomto principu už funguje na Valašsku. Druhým stupněm čistírny je aerobní část, odkud bude voda odváděna do řeky Hané. Hlavním produktem je čistý tuk, který má sloužit jako součást paliva v betonárkách.
Republikový unikát
Na dotaz, proč si firma vybrala právě toto místo, odpověděl Petr Machač, že velkou roli hrály hotové inženýrské sítě. Zároveň připustil, že pokud by ve městě stavba neprošla, vybudovala by firma provozovnu jinde. V Německu zatím funguje jedno takové zařízení, u nás se jedná také o první stavbu. Předpokládá se vybudování ještě jedné provozovny v České republice. Ta v Němčicích je projektovaná na 50 000 tun vstupní suroviny za rok, tedy na poloviční výkon než v Německu. To předpokládá příjezd zhruba dvou aut za hodinu, zatímco cukrovarských bylo 17. Plánuje se dovoz materiálu z okruhu 150 km.
Příjezd k firmě je možný dvěma směry - buď od Prostějova, tedy přes Němčice, kde je však omezení rozměry podjezdu, nebo od Vrchoslavic. Pro druhou variantu mluví i snadnější napojení na rychlostní komunikaci.
Nová pracovní místa
Biodam argumentuje také vznikem 25 nových pracovních míst a dalších míst návazných, jako jsou například služby. Zároveň firma předpokládá další investice, pokud se bude výrobě dařit.
V současné době je důležité, jaké podmínky stanoví krajský úřad a ministerstvo životního prostředí.
(jas)
Zpět

