Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPetice brzdí unikátní projekt

Petice brzdí unikátní projekt
29.04.2011

Němčice nad Hanou - Unikátní projekt výstavby továrny na separaci tuků z odpadních vod naráží na odpor obyvatel, kteří se po zkušenostech s cukrovarem obávají neblahých důsledků na život města. Ve středu se setkaly na jednání obě protistrany i zástupci města.

Petice

Prezentace výrobny tuku byla původně plánovaná na později, uspíšillo ji sepisování petice nespokojených občanů. Zaznívají obavy o čistotu ovzduší, zápach a hluk, které by se mohly šířit. Obyvatelé mají nedobré zkušenosti jak s provozem cukrovaru, tak s jeho bouráním. Podle Jaroslava Nováka, jednoho z organizátorů petice, nesouhlasí se stavbou provozovny 95 % oslovených občanů. Naopak podle Martina Ernsta je informace na petici zavádějící a nepřesná.

Odpad je surovina

Záměr ve středu obhajovali zástupci investora - firmy Biodam a jejich mateřské společnosti Onivon - a také hosté z Německa, kde je poblíž Dortmundu v provozu obdobná výrobna. Tam se měli možnost zastupitelé Němčic v případě zájmu podívat. Zároveň trvá tato nabídka i pro veřejnost. „Není  to kafilerka, nic nebudeme spalovat," přednesl Petr Machač. Toto zařízení má sloužit na výrobu čistého tuku fyzikální separací z odpadních vod obsahujících rostlinné a živočišné tuky a oleje.

Technologie

Proces by měl začínat v hlavní výrobní budově. Do firmy se uzavřenými cisternami přivezou tuky sebrané z čističek. „S vodou se přivezou i příměsi písku či jídla. Ty se musí ve výrobě odpreparovat," uvedl Petr Machač, „ve výsledku ani toto není odpad, ale surovina, která se odváží na další zpracování. Spotřebovává se tu bioplyn, který je vedlejším produktem výroby. Slouží pro výrobu páry." Pachy pohlcuje dřevitá hmota, kterou tuk prochází. Pachový filtr pracující na tomto principu už funguje na Valašsku. Druhým stupněm čistírny je aerobní část, odkud bude voda odváděna do řeky Hané. Hlavním produktem je čistý tuk, který má sloužit jako součást paliva v betonárkách.

Republikový unikát

Na dotaz, proč si firma vybrala právě toto místo, odpověděl Petr Machač, že velkou roli hrály hotové inženýrské sítě. Zároveň připustil, že pokud by ve městě stavba neprošla, vybudovala by firma provozovnu jinde. V Německu zatím funguje jedno takové zařízení, u nás se jedná také o první stavbu. Předpokládá se vybudování ještě jedné provozovny v České republice. Ta v Němčicích je projektovaná na 50 000 tun vstupní suroviny za rok, tedy na poloviční výkon než v Německu. To předpokládá příjezd zhruba dvou aut za hodinu, zatímco cukrovarských bylo 17. Plánuje se dovoz materiálu z okruhu 150 km.

Příjezd k firmě je možný dvěma směry - buď od Prostějova, tedy přes Němčice, kde je však omezení rozměry podjezdu, nebo od Vrchoslavic. Pro druhou variantu mluví i snadnější napojení na rychlostní komunikaci.

Nová pracovní místa

Biodam argumentuje také vznikem 25 nových pracovních míst a dalších míst návazných, jako jsou například služby. Zároveň firma předpokládá další investice, pokud se bude výrobě dařit.

V současné době je důležité, jaké podmínky stanoví krajský úřad a ministerstvo životního prostředí.

(jas)


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce