Jesenec - Půdní vestavba se třemi novými pokoji pro klienty je cílem čtyřmilionové investice Olomouckého kraje. Hotovo má být v únoru příštího roku. Celkový počet míst v domově se sice nezvýší, ale přestavba uleví stávajícím přeplněným pokojům, kde bydlí mezi čtyřmi stěnami společně až pět seniorů.
„Chceme zvýšit jak uživatelský komfort klientů, tak zázemí pro personál. V nové půdní vestavbě vzniknou tři nové pokoje pro klienty, sesterna, sociální a technické příslušenství," uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík s tím, že půdní vestavba bude zpřístupněná zdravotně postiženým občanům prostřednictvím nové pojízdné sklopné plošiny.
Kapacita se nezmění
Kapacita domova je 75 klientů. „V nových pokojích bude osm až devět lůžek. Nedojde však k navýšení stávající kapacity. O tato lůžka bude snížen počet míst na vícelůžkových pokojích v zámku," upřesnil zástupce vedoucí Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Olomouckého kraje Zbyněk Vočka.
Na pokoji až pět seniorů
V domově jsou pro klienty k dispozici tři pětilůžkové a tři jednolůžkové pokoje, zbytek jsou pro tři, čtyři nebo dva obyvatele. Počet osob na pokojích upravuje zákon o sociálních službách, který klade důraz na zvyšování standardu bydlení uživatelů a tím zvyšování kvality v oblasti individuálních potřeb.
Stavební úpravy
„Potřebujeme zlepšit zázemí pro zaměstnance a zajistit pohodlí klientů. Střechu přístavby není nutné zvedat, takže se pohled na zámek nezmění. Nepotřebujeme ani stavební povolení. Už před osmi lety začala rekonstrukce, kterou přerušily nevyjasněné majetkové vztahy, stavební povolení se nyní prodloužilo," poznamenala ředitelka domova v Jesenci Zuzana Bratterová. Současně s půdní vestavbou prorazí dělníci průchod mezi přístavbou a zámkem. Rozdílnost výšky podlaží obou budov - zhruba 60 centimetrů - má srovnat pojízdná sklopná plošina.
Čekací lhůty
„Doba od podání žádosti k přijetí do zařízení je různá. Průměrná čekací doba je 1,5 až 2 roky. Závisí na zdravotním stavu žadatele, pohlaví a především na lokalitě, kterou si osoba vybere," sdělil Zbyněk Vočka. Se změnou sociálního zákona zanikla centrální evidence žádostí o umístění v domově důchodců. Každé zařízení si pořadník vede samo a uživatelé si žádosti podávají přímo do domova, který si vybrali. Někdy i do několika najednou. „Někdo čeká půl roku, někdo týden. Náš pořadník má čtyři větve - pro muže, ženy, osoby závislé na zdravotnické péči a osoby, které jsou ve větší míře soběstačné," dodala Zuzana Bratterová.
Přibudou další
Olomoucký kraj plánuje výstavbu dalších zařízení pro seniory. V Prostějově by pro osoby s Alzheimerovou chorobou mělo vzniknout rekonstrukcí a dostavbou nevyužitého objektu v areálu Centra sociálních služeb dalších 30 lůžek.
(eše)
Foto: David Najbr
Zpět

