Regionalní zpravodajský portál prostějovska.

tiskPět důchodců na jednom pokoji? Jen do února

Pět důchodců na jednom pokoji? Jen do února
31.10.2011

Jesenec - Půdní vestavba se třemi novými pokoji pro klienty je cílem čtyřmilionové investice Olomouckého kraje. Hotovo má být v únoru příštího roku. Celkový počet míst v domově se sice nezvýší, ale přestavba uleví stávajícím přeplněným pokojům, kde bydlí mezi čtyřmi stěnami společně až pět seniorů.

„Chceme zvýšit jak uživatelský komfort klientů, tak zázemí pro personál.  V nové půdní vestavbě vzniknou tři nové pokoje pro klienty, sesterna, sociální a technické příslušenství," uvedl hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík s tím, že půdní vestavba bude zpřístupněná zdravotně postiženým občanům prostřednictvím nové pojízdné sklopné plošiny.

Kapacita se nezmění

Kapacita domova je 75 klientů. „V nových pokojích bude osm až devět lůžek. Nedojde však k navýšení stávající kapacity. O tato lůžka bude snížen počet míst na vícelůžkových pokojích v zámku," upřesnil zástupce vedoucí Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Olomouckého kraje Zbyněk Vočka.

Na pokoji až pět seniorů

V domově jsou pro klienty k dispozici tři pětilůžkové a tři jednolůžkové pokoje, zbytek jsou pro tři, čtyři nebo dva obyvatele. Počet osob na pokojích upravuje zákon o sociálních službách, který  klade důraz na zvyšování standardu bydlení uživatelů a tím zvyšování kvality v oblasti individuálních potřeb.

Stavební úpravy

„Potřebujeme zlepšit zázemí pro zaměstnance a zajistit pohodlí klientů. Střechu přístavby není nutné zvedat, takže se pohled na zámek nezmění. Nepotřebujeme ani stavební povolení. Už před osmi lety začala rekonstrukce, kterou přerušily nevyjasněné majetkové vztahy, stavební povolení se nyní prodloužilo," poznamenala ředitelka domova v Jesenci Zuzana Bratterová. Současně s půdní vestavbou prorazí dělníci průchod mezi přístavbou a zámkem. Rozdílnost výšky podlaží obou budov - zhruba 60 centimetrů - má srovnat pojízdná sklopná plošina.

Čekací lhůty

„Doba od podání žádosti k přijetí do zařízení je různá. Průměrná čekací doba je 1,5 až 2 roky. Závisí na zdravotním stavu žadatele, pohlaví a především na lokalitě, kterou si osoba vybere," sdělil Zbyněk Vočka. Se změnou sociálního zákona zanikla centrální evidence žádostí o umístění v domově důchodců. Každé zařízení si pořadník vede samo a uživatelé si žádosti podávají přímo do domova, který si vybrali. Někdy i do několika najednou. „Někdo čeká půl roku, někdo týden. Náš pořadník má čtyři větve - pro muže, ženy, osoby závislé na zdravotnické péči a osoby, které jsou ve větší míře soběstačné," dodala Zuzana Bratterová.

Přibudou další

Olomoucký kraj plánuje výstavbu dalších zařízení pro seniory. V Prostějově by pro osoby s Alzheimerovou chorobou mělo vzniknout rekonstrukcí a dostavbou nevyužitého objektu v areálu Centra sociálních služeb dalších 30 lůžek.

(eše)

Foto: David Najbr


Zpět facebook sdílet na FACEBOOKU  komentářenapsat komentář
 
Firemní noviny
FixArt je specialista na webdesign

Máme v hlavě komplexní řešení od A do Z.

Napsali jste nám

Potřebují se zbavit starého harampádí, kartonových krabic či jiného nepořádku? Není nic jednoduššího, než vše vyhodit u kontejnerů na separovaný odpad. A možná mají ještě prima pocit, že vlastně třídí! Co na tom, že jejich nepořádek musí někdo jiný uklidit...

Poblíž křižovatky Rumunské a Krokovy ulice někdo vyhodil do kontejneru na papír velkou prázdnou krabici, která kontejner celý zaplnila, několik dalších pak rozmístil na chodník kolem. Po dvou dnech, zcela podle pravidla, že kde je malá hromada nepořádku, hned do ní někdo něco přidá, sem přibyla stará vyhozená sedačka, hromádka bioodpadu a dvě pneumatiky. Tak máme hezký výhled z okna. Vždycky mě to docela vytočí, protože já s každou maličkostí letím do sběrného dvora. Myslíte, že se někdy naučíme udržovat prostředí kolem sebe hezké?

O. N.

Když nic jiného, upozorní vás na to vrčení techniky. V okolí Mozartovy ulice a v Rumunské nedávno ořezali stromy a v těchto dnech pracovníci firmy ASA likvidují větve pomocí štěpkovačky. Chvilka hluku, a následně je všude kolem pořádek.

Blanka S. 

Kácení stromů vždy vzbuzuje pozornost obyvatel a většinou i negativní reakce. Stejně tomu bylo v minulých dnech, kdy musely být kvůli kanalizaci vykáceny naprosto zdravé a vzrostlé lípy v Komenského ulici. Podle sdělení mluvčí radnice Jany Gáborové zde budou vysázeny opět lípy velkolisté a půjde o stromy, které budou mít ve výšce 1,3 metru obvod kmene minimálně 18 centimetrů.

„Je to sice velmi krásné, ale takové mladé stromky s malou korunou nemohou ve městě nahradit vzrostlé a velké koruny s množstvím zelených listů. Prostějov patří mezi velmi prašná města a kácení vzrostlé zeleně zdejšímu ovzduší určitě neprospívá. Mám pocit, že v poslední době šlo k zemi mnoho velkých stromů,“ napsala jedna z našich čtenářek. Co si o tom myslíte vy?  

zobrazit všechny
Řádková inzerce